Správa železnic vyhlásila tendr na instalaci zabezpečovacího systému ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. Zakázka vyjde na 11,8 miliardy korun. Vítěz tendru zpracuje projekt a následně zajistí stavbu i údržbu systému. Dnes o tom informovala Správa železnic. Systém ETCS kontroluje jízdu vlaku, v případě potřeby umožňuje automatické zastavení stroje na dálku.

Technologie ETCS by se měla v budoucnu stát hlavním zabezpečovacím systémem na evropských železnicích, je proto nutné jím vybavit vedle vozů také tratě. Zatím je podle loňských údajů na zhruba 700 kilometrech železnic asi z 9000 kilometrů tratí v Česku.

Projekt podle správy zahrnuje instalaci kompletního zabezpečovacího zařízení a dálkového řízení ETCS. Provoz na trati, která vede z velké části na levém břehu Labe, se tak bude dálkově řídit z centrálního pracoviště na pražské Balabence, kde vznikne nový dispečerský sál.

Vnitřní technologická zařízení pro dálkové ovládání nechá správa vybudovat i v jednotlivých železničních stanicích. Kromě toho v nich vznikne kamerový systém a informační zařízení. Stavbaři současně vymění a případně demontují jednotlivá návěstidla a vymění zabezpečovací zařízení na železničních přejezdech. Pro umístění technologií postaví správa také nové objekty pro umístění všech potřebných technologických zařízení. Součástí prací bude dále snesení nepotřebných částí železnice.

Na instalaci zabezpečovacího zařízení na trati z Kralup nad Vltavou přes Dolní Žleb až ke státní hranici s Německem použije Správa železnic zhruba 323 milionů korun z evropských fondů. Hlavní část peněz pak správa dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

V roce 2025 chce stát spustit na koridorových tratích provoz výhradně s vlaky vybavenými zabezpečovačem ETCS. Vybavení svých vlaků proto postupně řeší i dopravci, kteří na instalaci vynaloží miliardy korun. Podle dalších plánů státu by systém měl být do roku 2030 přibližně na 4800 kilometrech ze zhruba 9000 kilometrů železnic v Česku.

Zdroj  :ČTK