Zdroj: Pixabay.com

[quote] Společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než miliardu korun od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, když zamítl žalobu energetické firmy. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Spor ale tím nekončí, ČEZ se chce odvolat.[/quote]

SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu. Dopravci si ale pak elektřinu koupili sami levněji.

Soud sice uznal, že ČEZ Prodej byl poškozen.

,,Jsou tu ale okolnosti vylučující odpovědnost za škodu, protože došlo ke změně zákona,“ uvedla soudkyně Růžena Kučerová.

Ta potvrdila svůj dřívější rozsudek, který vynesla před čtyřmi roky. Její verdikt ale posléze otočil vrchní soud, následně Nejvyšší soud loni vše zrušil a rozhodl, že soudy musí případ znovu projednat.

SŽDC po pravomocném rozhodnutí Vrchního soudu z roku 2015 zaplatila elektrárenské společnosti včetně úroků 1,14 miliardy korun. Částku by nyní měla dostat zpět, ČEZ ale hodlá v soudním sporu pokračovat.

,,Bez ohledu na výrok Městského soudu v Praze jsme i nadále přesvědčeni, že náš požadavek na náhradu škody je oprávněný, tedy že plnění SŽDC na základě pravomocného rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bylo po právu,“ řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Případ začal v prosinci 2008, kdy správce železnic uzavřel tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze téměř za tři miliardy korun ročně. Podle tehdy platného energetického zákona totiž nemohli dopravci kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí, konstatovaly HN.

V polovině roku 2009 se ale zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si elektřinou koupí, SŽDC jim byla povinna poskytnout svoji síť. Vzhledem ke zlevňující elektřině toho dopravci využili, a to zejména České dráhy, a nakoupili si elektřinu znovu od ČEZ, tentokrát přímo. SŽDC tak podle listu v roce 2010 odebrala a zaplatila místo nasmlouvaných 1,5 milionu pouhých 40.000 MWh proudu. ČEZ Prodej dal proto případ k soudu a škodu tehdy vyčíslil na 805 milionů korun.

U soudu je ještě takřka identický spor za neodebranou elektřinu z roku 2011. ČEZ Prodej v tomto případě vyčíslila svůj ušlý zisk na 858 milionů korun, dodaly Hospodářské noviny. Pražský městský soud by o případu měl jednat koncem srpna.

Zdroj: ČTK

DPP