Zdroj: Pixabay.com

[quote]V plzeňské části Skvrňany začíná dvouletá přestavba domažlické železniční trati za 1,085 miliardy korun. Práce na železničním svršku i na hlavní silnici začnou naplno 1. března, kdy nastane tříměsíční výluka. ČTK to řekl Přemysl Holmik ze společnosti Swietelsky stavební, která spolu se sesterskou firmou Swietelsky Rail CZ vyhrála soutěž na další etapu modernizace plzeňského železničního uzlu.[/quote]

,,Zatím jsme pokáceli 3500 stromů a vymýtili čtyři hektary nežádoucích křovinatých porostů,“ uvedl.

Investorem stavby takzvaného přesmyku je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) spolu s městem Plzní. Jde zhruba o 2,5 kilometru dlouhý úsek. Letos a v roce 2019 bude trať v okolí zastávky Skvrňany přeložena do nové trasy, přibude druhá kolej, rekonstruuje se šest mostů i vlečka. Nové bude trakční, sdělovací a zabezpečovací vedení.

Součástí projektu je přeložka hlavní silnice I/26 na Domažlické třídě mimo obytnou zónu, která nahradí nebezpečný přejezd. Opraví se několik ulic – Břeňkova, Na Pile, Na Výspě a Domažlická. V ní vznikne nová železniční zastávka a podél trasa pro pěší a cyklisty.

,,Hlavní stavby na železnici a silnici se budou dělat současně a začnou od března,“ řekl vedoucí stavby David Sichrovský.

Za nejnáročnější pokládá přestavbu přesmyku. Zde se v jednom místě ve třech výškových úrovních kříží dvě státní tratě a firemní vlečka. V místě se zrekonstruují tři tratě a tři mosty a při zachování provozu po většinu doby prací, uvedl. Práce skončí na podzim 2019, nová přeložka domažlické silnice s nadjezdem už letos na podzim.

Kvůli přidání jedné koleje se celá lokalita Domažlické ulice promění. Už loni se tam zdemolovaly budovy a koleje vleček.

Přestavba železniční stanice Plzeň, která si do roku 2022 si vyžádá 6,3 miliardy korun, je v polovině. Jde v současnosti o největší rekonstrukci železničního uzlu v ČR, 70 procent nákladů pokryjí dotace EU.

Zdroj: ČTK