Zdroj: Freeimages.com

[quote]Američtí výrobci, kteří přesunuli výrobu do nízkorozpočtových regionů v zámoří, napřivádí svou tovární práci zpět do své země. to uvedla nová zpráva od obchodního poradenství AT Kearney.[/quote]

Zpráva naznačuje, že vracející se průmyslová výroba do USA zůstane i nadále těžkým úkolem, protože výrobci přizpůsobují své dodavatelské řetězce nové obchodní sféře.

Dovoz amerických výrobků z nejlepších offshoringových zemích rostla rychleji než americký objem výroby v posledních osmi letech. V loňském roce vzrostly dovozy ze 14 nejlevnějších amerických obchodních partnerů v Asii o 8% na 751 miliard dolarů, zatímco domácí výroba vzrostla o 5,6% na něco přes 6 bilionů dolarů.

Dovozy, které zahrnují spotřební zboží, jako je elektronika, hračky a nábytek, se rozšířily, i když ve Spojených státech a Evropě vzrostl tlak na to, aby podniky obnovily výrobu. Elektronický dovoz pouze z Číny v roce 2017 vzrostl o 22 miliard dolarů oproti předchozímu roku poté, co v roce 2016 poklesl o 7 miliard dolarů.

V posledních měsících se obchodní schodek Spojených států zmenšil, když vývoz vzrostl a růst dovozu se zpomalil , ale ekonomové neočekávají, že tento trend bude trvat. Silná americká ekonomika zvyšuje poptávku po spotřebním zboží, které jsou stále z velké části vyráběny v zámoří.

Podle měsíční zprávy společnosti Global Port Tracker, se očekává, že maloobchodní dovozy dosáhnou tohoto měsíce rekordních hodnot. V červnu se dovozy zvýšily ve stejného měsíce minulého roku o 6,8% na 1,83 milionu.

Američtí odborníci se domnívají, že nízkokvalifikované výrobní operace s vysokým podílem lidské práce pravděpodobně zůstanou v zemích s nízkými náklady na pracovní sílu, jako je Čína, Vietnam, Malajsie, Indonésie, Bangladéš a další.