[quote]Tým z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava vyvinul novou technologii na kontrolu opotřebení tramvajových kol. Bude ji nabízet ve formě patentové licence dopravním podnikům nebo firmám zaměřeným na diagnostické systémy v kolejové dopravě. ČTK to dnes sdělila mluvčí školy Petra Halíková.[/quote]

Univerzita podle ní reagovala na aktuální způsoby kontroly, které už nemusí být vyhovující. „Nové inteligentní trakční technologie totiž způsobují elektromagnetické rušení, proti kterému jsou standardní systémy málo odolné,“ uvedla Halíková.

Nové řešení s použitím optických vláken, které vyvinul tým pod vedením Jana Nedomy, při měření nevyužívá elektrický proud, a není tedy ovlivněno elektromagnetickým rušením. „Dva snímače obsahující optická vlákna jsou ukotveny ke kolejnici a vysílají signál do vyhodnocovací počítačové jednotky. Výstupní signál z vyhodnocovací jednotky poté nese užitečnou informaci o možném poškození kol,“ popsal Nedoma.

Technologii, která je schopna včas odhalit poškození kol, škola otestovala ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava, který se nyní podílí na dalším vývoji jako komerční partner. „Největší přínosy nové metody vidí její tvůrci v odolnosti vůči elektromagnetickému rušení, odolnosti vůči vibracím z okolní dopravy, vysoké spolehlivosti, přesnosti měření a také v nízké ceně. Úspora oproti běžným způsobům kontroly může být až 70 procent,“ uvedla Halíková.

 

Zdroj : ČTK

DPP