[quote]Na konci srpna v Česku začne největší letošní letecké vojenské cvičení se zahraniční účastí Ample Strike. Zúčastní se ho na 700 vojáků celkem z osmi zemí včetně České republiky. Američané například na cvičení pošlou bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper, který může sloužit k bojové i průzkumné činnosti, zapojí se do něj i třeba bojové vrtulníky Mi-35/24, gripeny nebo německý Learjet. ČTK to sdělila Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Cvičení se bude konat od 30. srpna do 19. září.[/quote]

Zaměřeno je především na trénování schopností předsunutých leteckých návodčí, tzv. JTAC (Joint Terminal Attack Controller), osádek letounů a velitelů na zemi. Předsunutí letečtí návodčí patří mezi elitní vojáky, kteří často působí v utajení za nepřátelskými liniemi. Piloty pak navádějí na cíl.

Osmý ročník se uskuteční od 30. srpna do 19. září. První vzlet je plánovaný na pondělí 6. září. Využívat se budou prostory vojenského újezdu Boletice, dále pak prostory posádek Bechyně, Sedlec, Čáslav, Stará Boleslav a Pardubice.

Mezi zapojenými stroji bude třeba tanker KC-135 nebo bezpilotník MQ-9 Reaper. Ten podle dostupných informací může zůstat ve vzduchu až 30 hodin. Sloužit může k bojovým zásahům nebo pro průzkum. Američané či Britové ho nasadili v Afghánistánu, Iráku i v bojích proti radikálům z takzvaného Islámského státu, použit byl údajně i k útoku na generála íránských revolučních gard Kásema Sulejmáního, který byl zabit při útoku amerických bezpilotních letounů v Bagdádu na začátku loňského roku.

Kvůli pandemii koronaviru se cvičení uskuteční za přísných opatřeních. Všichni zúčastnění se budou muset prokázat negativním PCR či antigenním testem, dokladem o očkování nebo o prodělaném onemocnění covid-19. Armáda má připravené také opatření pro případ, že někdo onemocní.

Specialisté ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací se chystají průběh celého cvičení dokumentovat a v reálném čase sdílet na profilech české armády. Zástupci armády již také informovali v jižních Čechách o cvičení starosty obcí, kterých se cvičení dotkne.

 

Zdroj : ČTK

DPP