Zdroj: Freeimages.com

[quote]Tisíce lidí vyrazily večer do ulic Barcelony a dalších katalánských měst, aby druhý den v řadě demonstrovaly za propuštění bývalých členů regionální vlády. Navázaly tím na blokády významných silnic, kterými přívrženci sesazeného vedení přes den komplikovali dopravu v katalánské metropoli. Informují o tom španělská média.[/quote]

Demonstranti po 19:00 SEČ zcela zaplnili prostranství před barcelonským sídlem katalánské vlády a přilehlé ulice. S katalánskými vlajkami v rukou provolávali hesla podpory „politickým vězňům“, jejichž propuštění požadovali. „Toto není spravedlnost, to je diktatura,“ skandoval dav na adresu čtvrtečního rozhodnutí madridského soudu poslat do vazby osm exministrů obviněných ze vzpoury a dalších trestných činů.

Protestující zaplnili i náměstí v jiných katalánských městech. Nejpočetnější demonstrace mimo Barcelonu se sešly v Gironě a Tarragoně, kde podle médií dorazilo k protestům až 5000 lidí. Odnikud nejsou hlášeny žádné násilnosti.

Madridská soudkyně ve čtvrtek vyhověla žádosti prokuratury a uvalila vazbu na devět exministrů, kteří se ten den dostavili k výslechům. Pro jednoho z nich navrhla prokuratura možnost podmínečného propuštění na kauci, kterou už exministr Santi Vila zaplatil a odpoledne byl propuštěn.

,,Apeluji na politická uskupení ve Španělsku, která mají smysl pro demokracii, aby ukončila tuto hroznou situaci s uvězněnými politiky,“ řekl médiím krátce po svém propuštění Vila.

Vyzval „vysoké státní autority“, aby se angažovaly, protože tato situace podle něj nejde vyřešit soudně.

Na protest proti uvěznění exministrů, které španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, skupiny lidí omezily provoz na silnicích. Podle agentury Europa Press bylo ráno i odpoledne neprůjezdných 11 úseků včetně významných uzlů. Kromě hlavního tahu Gran Vía v Barceloně způsobili dopravní zácpy demonstranti i na silnici A2 ve městě Castellolí či na několika dalších silnicích v provincii Barcelona, na nichž je ráno velký provoz směrem do Barcelony. Asi stovka lidí blokovala silnici v údolí Aran u hranic s Francií.

Skupina studentů postávala asi 15 minut na kolejích ve městě Sant Cugat del Valles, a způsobila tak asi dvacetiminutové zpoždění příměstské vlakové linky do Barcelony. Studenti drželi velké transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně. Protest uspořádala skupina Univerzity za republiku, která v poledne vyzvala k protestům na univerzitách.

Barcelonská starostka Ada Colauová svolala mimořádné zasedání radnice, které zdůvodnila „velmi závažnými bezprecedentními činy proti demokracii“. Radní za separatistické strany přišli s transparenty „Svobodu pro politické vězně“, s nimiž vyšli i před budovu radnice. Solidaritu s uvězněnými exministry vyjádřila i část radních v baskickém Bilbau, kteří včetně starosty vyšli demonstrovat před budovu radnice.

Zdroj: ČTK

DPP