DPP

[quote]Před 100 lety, 5. listopadu 1917, se narodila Francouzka Jacqueline Auriolová, první žena na světě, která se stala zkušební pilotkou. Jako jedna z prvních žen také překonala rychlost zvuku a vytvořila několik světových rekordů v rychlosti létání. Auriolová testovala stovku různých typů letadel, mezi nimiž byly i prestižní Mistral 2, Mystere IV a Mystere 20.[/quote]

Dívčím jménem Jacqueline Douetová se narodila v západní Francii a chtěla se původně věnovat malířství. Nakonec se Jacqueline, která byla považována za jednu z nejelegantnějších žen v Paříži, rozhodla pro létání. Tato sportovkyně milující rychlost získala diplom pilota, začala se zabývat akrobatikou a zúčastnila se i rallye Alžír-Dakar. Při letecké havárii v roce 1949 utrpěla vážná zranění, ze kterého se zotavovala tři roky. Musela podstoupit 33 chirurgických a plastických operací.

V květnu 1951 se stala nejrychlejší ženou světa, když na uzavřeném okruhu dosáhla se svým letounem rychlosti 818 kilometrů v hodině. Překonala rekord Američanky Jacqueline Cochranové z roku 1947 a dostala tak svou první cenu mezinárodního letectví. Druhou pak obdržela v roce 1953 z rukou prezidenta Eisenhowera. Mezi oběma Jacquelinami trval léta neúprosný boj o rekordy, ale přesto se z nich staly dobré přítelkyně.

Jako zkušební pilotka Auriolová testovala stovku různých typu letadel, mezi nimiž byly i prestižní Mistral 2, Mystere IV a Mystere 20. Jen o vlásek unikla smrti v roce 1956, když se její stíhačka Mystere IV dostala do vývrtky a jí se podařilo stroj zvládnout jen několik desítek metrů nad zemí.

Zemřela 11. února 2000 ve svém pařížském bytě ve věku 82 let. Byla dvakrát vdaná za Paula Auriola, syna francouzského prezidenta Vincenta Auriola, se kterým měla dvě děti.

Zdroj: ČTK