Evropská komise zahájila řízení o porušení povinnosti proti Francii ohledně jejích požadavků na označování #TRIMAN týkající se pokynů pro třídění odpadu. Od roku 2022 je povinné uvádět logo na recyklovatelné výrobky a obaly, které obvykle končí v odpadu domácností. Komise vyzývá FRANCII, aby zajistila, že její požadavky na označování týkající se pokynů pro třídění odpadu budou v souladu se zásadou volného pohybu zboží. Komise má před sebou ještě hodně práce: Belgie, Itálie a Španělsko rovněž přijaly vnitrostátní pravidla týkající se designu obalů. 

Aby mohly být výrobky pro domácnost patřící do systému rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR) uvedeny na francouzský trh, musí být materiálně označeny „logem Triman“, nápisem informujícím, že výrobek je předmětem třídicích pravidel, a „infotri“, informace upřesňující metody třídění. Triman je značení, které bylo zavedeno v rámci francouzského zákona o přechodu k ekologickému způsobu nakládání s odpady (Transition énergétique pour la croissance verte nebo též TEPCV) z roku 2015. 

Komise sdílí obavy průmyslu, že rozdílné vnitrostátní legislativy pro balení podkopávají zásadu volného pohybu zboží a mohou vést ke kontraproduktivním účinkům na životní prostředí. Kritizují, že „francouzské orgány zřejmě neprovedly dostatečnou analýzu proporcionality jejich politické volby, protože jsou k dispozici jiné vhodné možnosti, méně omezující obchod mezi členskými státy.“ Kromě toho Komise kritizuje, že Francie neoznámila vnitrostátní nařízení podle pravidel EU.

Je dobře, že Komise konečně udělala krok a podniká kroky proti takovým vnitrostátním řešením, která jsou nepřátelská k vnitřnímu trhu. Jednotný trh zboží potřebuje harmonizovaná pravidla pro balení.

Francie má nyní dva měsíce na to, aby se vypořádala s obavami vznesenými Komisí. V opačném případě se Komise „může rozhodnout zaslat Francii odůvodněné stanovisko“.

Poskytování pokynů pro třídění odpadu spotřebitelům v současné době není upraveno harmonizovanými pravidly EU. Vnitrostátní právní předpisy přijaté v této oblasti nesmí zbytečně zatěžovat obchod na vnitřním trhu. V této souvislosti hrozí zavedení specifických vnitrostátních požadavků na označování narušení zásady volného pohybu zboží a může vést ke kontraproduktivním účinkům na životní prostředí. Taková opatření mohou také vést ke zvýšeným materiálovým potřebám pro dodatečné označování a k dalšímu odpadu produkovaného v důsledku větších velikostí obalů, než je nutné.

Zdá se, že francouzské orgány neprovedly dostatečnou analýzu přiměřenosti jejich politické volby, protože jsou k dispozici jiné vhodné možnosti, které méně omezují obchod mezi členskými státy. Francie rovněž porušuje oznamovací povinnosti podle směrnice o transparentnosti jednotného trhu (směrnice (EU) 2015/1535) do té míry, že zákon nebyl před přijetím oznámen Komisi ve fázi návrhu. Francie má nyní dva měsíce na to, aby se vypořádala s obavami vznesenými Komisí. V opačném případě se může Komise rozhodnout zaslat Francii odůvodněné stanovisko.

Zdroj  :SYBA