Od začátku roku zůstává poptávka po kontejnerové přepravě velmi vysoká. Nedostatek vybavení, nízká kapacita na lodích a omezení Covid-19 způsobily přetížení přístavů. Podle údajů o zboží přepraveném v letošním roce trvá dodání z polského přístavu do amerického v průměru 5–10 dní, tedy o 20–50% déle než loni.

Zpoždění má dominový efekt na celý logistický řetězec. „Jedno zpožděné vozidlo naruší jízdní řád každého dalšího. V Polsku, Spojeném království a USA je nedostatek řidičů počítající se v tisících. Zároveň náklady na energii – zejména palivo – stále rostou. Moře , železniční a silniční flotily fungují na maximální kapacitu, což znamená přetížení přístavů a nedostatek místa na lodích. Nedostatek pracovních sil a špatná železniční infrastruktura v přístavech je slabým článkem v dodavatelských řetězcích zahrnujících námořní dopravu,“ říká Amanda Felska, Trade Lane Manager pro námořní dopravu ve společnosti AsstrA. V Los Angeles a Long Beach mohou lodě čekat na kotvení až 45 dní. Většina zboží dováženého z Asie do USA prochází těmito přístavy.

Plavidla obvykle čekají 15 až 30 dní mimo singapurský přístav a 10 dní mimo britský přístav Felixstowe. Zaoceánské lodě připlouvající do překladišť v Rotterdamu, Antverpách nebo Bremerhavenu mají zpoždění až 15 dní, zatímco lodě směřující přímo do polských přístavů Gdaňsk nebo Gdyně mají zpoždění 2–4 dny. „Letos se náklady na přepravu z Polska do USA zvýšily o 45%. 40stopý kontejner do Chicaga stál dříve 6 000 USD, dnes stojí 9 000 USD. Náklady na přepravu kontejnerů do Los Angeles se od minulého roku zvýšily o 25%. května a doba přepravy je až 50 dní. V Los Angeles, Long Beach, Oaklandu a Savannah ve Spojených státech je nedostatek řidičů a přístavních dělníků. Železniční terminály v Chicagu, Memphisu a Kansas City jsou přetížené. Majitelé lodí rozhodli se neprovádět doručování z domu do domu.

Konzultujeme to s naší místní kanceláří AsstrA a agenty a oba mají potíže určit sazby. Odborníci odhadují nedostatek řidičů kamionů v dopravním průmyslu v USA na asi 80 000,“ Amanda Felska pokračuje. Dopravní situaci komplikují i protesty v kanadské Ottawě. Od 28. ledna 2022 je zapojeno asi 50 000 kamionářů. Někteří majitelé lodí také nepřijímají komerční náklad pro doručení do Ruska, s občasnou výjimkou pro dodávky potravin a léků. Evropské přístavy nepovolují překládku kontejnerů na přivaděčových lodích směřujících do Ruské federace. „Klienti, kteří chtějí zasílat zboží z Polska do Spojených států, se musí obrnit trpělivostí. Lodní prostor je rezervován 3-4 týdny předem.

Sazby za námořní přepravu z Evropy na západ a jih neustále rostou,“ dodává Amanda Felska. Dodávky z Číny do Evropy jsou předvídatelnější. Cenové hladiny zůstávají stabilní, ale i zde se na rezervaci nákladního prostoru na lodi čeká 3 týdny. V roce 2021 tým AsstrA dokončil více než 800 objednávek námořní přepravy do 105 klíčových destinací. Podle Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) se loni objem námořní dopravy zvýšil o 4,3%. Za poslední dvě desetiletí dosáhlo průměrné roční tempo růstu 2,9%.

Zdroj  :AsstrA