DPP

Turecko dnes slavnostně zahajuje provoz nejdelšího visutého mostu na světě, který překlenul průliv Dardanely. Vybudování mostu trvalo pět let a náklady na jeho stavbu se vyšplhaly na 3,4 miliardy dolarů (76,5 miliardy korun), uvedl místní tisk.

Rozpětí mezi pilíři činí 2023 metrů, což je o několik desítek metrů více než v případě japonského mostu Akaši Kaikjó, který dosud držel světový rekord. Délka také odkazuje na příští rok, kdy Turecko bude slavit 100. výročí své existence. Celková délka mostu, který je součástí nové dálnice, činí zhruba 4,6 kilometru.

Slavnostní akce se účastní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jihokorejský premiér Kim Pu-kjon, jelikož firmy z této asijské země se podílely na stavbě infrastruktury.

Úřady se rozhodly slavnostně otevřít most dnes, na výročí námořní bitvy o Dardanely z roku 1915, kdy se osmanskému námořnictvu podařilo odrazit útok nepřátelských jednotek.

Most automobilistům výrazně zkrátí spojení mezi oběma břehy průlivu. Cesta trajektem trvala zhruba hodinu, po mostě by měla podle úřadů zabrat šest minut. Evropskou a asijskou část Turecka propojují také tři silniční mosty nad Bosporem.

 

Zdroj : ČTK