Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat prodejem společnosti Aero Vodochody maďarské skupině Aero, jejímž členem je skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastnila dosud, oznámila jeho prodej letos v červnu.

 

„K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít v oblasti letecké výroby, tedy zejména v oblasti vývoje, výroby a servisu cvičných a lehkých bojových letadel,“ uvedl úřad.

 

Tombor má v kupci Aera, firmě AERO Investments Partners, 51 procent, skupina Omnipol ovládá 49 procent. Výši transakce ani jedna ze stran nezveřejní.

 

Skupina Omnipol, kterou ovládá rodina Hávových, bude zodpovědná za výkon manažerských práv a bude nadále garantem odborného manažerského vedení. Předmětem transakce není společnost Letiště Vodochody, která zůstává v držení Penty Investments. Právo Aera používat letiště pro svůj rozvoj vyplývá ze smluvního závazku.

 

Firma Omnipol je s Aerem historicky spjatá, v průběhu uplynulých dekád byla zodpovědná za vývoz většiny letounů z tamní produkce. Od roku 2015 je Omnipol také strategickým partnerem projektu nové generace letounu L-39, L-39NG. Jako padesátiprocentní podílník projektu skupina s Aerem už velmi intenzivně spolupracovala.

 

András Tombor je byznysmen investující do perspektivních průmyslových oblastí. Vlastní mimo jiné společnost Atmedia, která prodává reklamní prostor v maďarských televizích.

 

Aero Vodochody Aerospace se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v Česku a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Za dobu své stoleté existence vyrobila firma zhruba 11.000 letadel. Aero zaměstnává kolem 1350 lidí. Před propuknutím pandemie firma předpokládala, že letos zdvojnásobí tržby téměř na šest miliard korun a vrátí se do černých čísel. Loni bylo její hospodaření kvůli investicím do projektu nového letounu L-39NG ztrátové.
Zdroj :  ČTK