Zhoršující se epidemiologická situace v zemi zatím intenzitu kamionového provozu příliš neovlivnila. Zatímco během jarní koronavirové krize se objem tankování nákladních dopravců snížil téměř o třetinu, během léta až do současnosti se vrátil na téměř předkrizovou úroveň. Důvodem je to, že zatím nadále fungují provozy klíčové pro nákladní dopravu. Vyplývá to z aktuálních údajů poskytovatele tankovacích karet společnosti DKV Euro Service. I přesto se však nákladní dopravci nadále potýkají s problémy kvůli výpadkům zakázek.

V současnosti tak dopravci v Česku i v Evropě tankují zhruba stejné množství paliva jako před jarní krizí. Ta se nejvíce projevovala během dubna a na začátku května. V Česku se tehdy objem spotřebovaného paliva podle údajů DKV Euro Service snížil skoro o třetinu. Ještě během května se ovšem situace začala poměrně rychle měnit, v červenci už byly objemy tankování na předkrizové úrovni. V srpnu sice přišel zhruba desetinový pokles, ten však podle společnosti odpovídal běžným srpnovým výkyvům. V první polovině září stouply objemy znovu směrem k předkrizovým hodnotám. Provoz by neměly omezit ani restrikce sousedních států, nákladní doprava do Německa či na Slovensko by měla fungovat bez omezení.

Výrazněji se krize projevila v zahraničí. Například na Slovensku se na jaře objemy tankování propadly až o 42 procent a k původním hodnotám se nevrátily ani přes léto. Podle šéfa DKV Euro Service pro ČR a Slovensko Lukáše Ondráčka to vychází z větší závislosti Slovenska na automobilovém průmyslu. Větší propad proti Česku zaznamenaly i některé další evropské státy.

Ačkoliv intenzita provozu je nyní na téměř předkrizové úrovní, problémy dopravců kvůli výpadkům tržeb přetrvávají. Sdružení Česmad Bohemia v závěru srpna uvedlo, že i přes léto dopravci evidují výpadky zakázek, zejména v oblasti automotive. Na současné intenzitě provozu se navíc oproti minulosti ve větší míře podílejí tzv. prázdné jízdy, kdy kamiony absolvují část cesty bez nákladu. Velké zlepšení navíc nelze podle sdružení do konce roku očekávat.

Koronavirová krize tak ještě prohloubila problémy dopravců před ní. Mezinárodní doprava totiž od roku 2015 každoročně klesá v desítkách procent. Naposledy v roce 2019 klesla přeprava zboží do zahraničí meziročně o 14 procent na 29 milionů tun, výkon pak klesl zhruba o pětinu. Příčinou je levnější konkurence z východu.

 

Zdroj : ČTK