[quote]Spojené státy budou od 26. ledna vyžadovat od lidí cestujících letecky do země negativní test na koronavirus. V úterý to oznámily americké zdravotnické úřady.[/quote]

Koncem prosince USA uvedly, že budou negativní test na virus SARS-CoV-2 žádat u cestujících na linkách z Británie, kde se objevila nová, výrazně nakažlivější mutace koronaviru. Nyní tento požadavek rozšířily na všechny cestující starší dvou let.

Spojené státy registrují od začátku pandemie přes 22 milionů případů nákazy koronavirem, což je nejvíce na světě. Více než 375.000 pacientů s nemocí covid-19 v USA zemřelo, což je rovněž rekordní údaj.

Cílem nových cestovních opatření je zabránit tomu, aby se do země dostaly nové formy viru, jež se podle vědců rychleji šíří. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) budou muset lidé mířící letecky do USA absolvovat nejpozději tři dny před odletem test na koronavirus a předložit letecké společnosti doklad o negativním výsledku. Pasažéři mohou rovněž předložit dokument, že nemoc covid-19 prodělali a zotavili se z ní, uvedla agentura AP. Nařízení se týkají i Američanů. Pro cestující, kteří USA využívají jen jako tranzitní zemi, opatření neplatí.

Americké úřady kromě toho doporučují, aby se lidé tři až pět dní po příletu do USA nechali znovu testovat a aby následujících sedm dní strávili v karanténě. „Testování riziko neodstraní, ale v kombinaci s domácí karanténou a preventivními opatřeními, jako je nošení roušek a společenské odstupy, může zvýšit bezpečnost cestování,“ prohlásil šéf CDC Robert Redfield.

 

Zdroj  :ČTK