DPP

[quote]Spojené státy se odvolaly proti červnovému rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO), podle kterého nesplnily požadavek zrušit daňovou úlevu pro amerického výrobce letadel Boeing. Informovala o tom agentura Reuters. Krok je pokračováním vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.[/quote]

USA se odvolaly proti verdiktu WTO z 9. června. EU podala své vlastní odvolání 29. června. Červnové rozhodnutí WTO, které se nelíbí ani jedné ze stran, zamítlo velkou část obvinění EU vůči údajně nekalé podpoře, kterou Boeingu americké úřady poskytují. Zároveň ale upozornilo, že USA nesplnily požadavek zrušit daňovou úlevu, kterou Boeingu pomohl americký stát Washington.

EU tvrdila, že Boeing úlevou získal nepoctivou výhodu vůči evropskému rivalovi Airbus. Oba podniky se vzájemně obviňují z nečestné konkurence už léta.

Airbus tvrdil, že Washington poskytl Boeingu daňovou úlevu v hodnotě kolem devíti miliard dolarů (zhruba 220 miliard Kč). Firma podala i další stížnosti ohledně pomoci pro Boeing. Americký podnik zase tvrdí, že EU se snaží odpoutat pozornost od nezákonné pomoci, kterou Airbusu poskytly evropské země.

WTO loni v září dala za pravdu stížnosti Washingtonu, že EU plně nerespektovala její rozhodnutí z roku 2011, podle něhož čtyři členské země unie poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace, čímž porušovaly obchodní pravidla.

Zdroj: ČTK