DPP

[quote] Americké ministerstvo hospodářství zvýšilo dovozní cla na kanadské společnosti Bombardier o 80 procentních bodů na 300 procent. Americký konkurent Boeing se domníval, že firma dostane na výrobu nezákonných dotací a letadla jsou prodávána za „absurdně nízké“ ceny, napsala agentura Reuters. [/ Citát]

Nové nařízení, které nevstoupí v platnost dříve než v příštím roce, podle Reuters zvyšuje napětí v obchodních vztazích mezi USA, Kanadou a Británií, kde sídlí část výroby. Clo se týká letounů CSeries, které prakticky vyřazují z amerického trhu. Boeing přesto ve svých žádostech požaduje zavedení pouze 80procentního cla, napsala agentura Reuters.

Když USA v září zavedla na stejný typ letounů clo ve výši 220 procent, protestovala Kanadu a Británii, že rozhodnutí ohrožuje pracovní místa. Rozhodnutím vyjádřila kanadská vláda „naprostý nesouhlas“.

Podle amerického ministra obchodu Wilbura Rosse tento krok pomůže ochránit americké pracovní pozice v duchu politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa „Amerika první“, Amerika na prvním místě.

Podle dokumentů, na které se mohla objevit agentura Reuters, pochází více než polovina komponentů v každém leteckém průmyslu z řad amerických dodavatelů. Na výrobu letounů je navázáno odhadem 22.700 pracovních míst. Divize letectví a kosmonautiky společnost Bombardier investovala podle těchto podkladů v USA 2,14 miliardy dolarů (47,3 miliardy korun). Firma vyrábí kromě letadel i vlaků a působí iv České republice.

Zdroj: ČTK