[quote]Jednohlasně pro zrušení dálničního poplatku na karlovarské části silnice D6 jsou starostové v Karlovarském kraji. Na setkání s ministrem dopravy Danem Ťokem řekli své argumenty. O případném vyjmutí silnice ze seznamu placených by se mělo rozhodnout do několika týdnů.[/quote]

Například starosta Lokte Zdeněk Bednář připomněl, že po zavedení dálniční známky na D6 se doprava v Lokti zvýšila třikrát až čtyřikrát. Lidé, kteří známku nutně nepotřebují, přes Loket objíždějí dálnici. Když je ve městě nějaká akce, tak doprava kolabuje.

Podobnou zkušenost mají starostové Hor, Jenišova nebo Chodova. Vyhýbání se placené dálnici není jen snahou českých řidičů. Starosta Chodova Patrik Pizinger řekl, že Němci se často na čerpacích stanicích snaží zjistit, jak se lze dálnici vyhnout.

Objíždění dálnice se, jak  zaznělo, týká hlavně starších lidí a lidí s nízkými příjmy. Cesty k lékaři jsou pro ně komplikované, protože specializované oddělení nemocnic jsou rozesety po celém kraji. Na vedlejších silnicích pak také stoupá nehodovost.

Už tradičně zazněl i argument, že dálnice v Karlovarském kraji není napojená ani na českou, ani na německou dálniční síť.

Podle Ťoka se ukázalo, že když ministerstvo začalo některé úseky, zejména obchvaty měst, od poplatku osvobozovat, výběr z dálničních známek přes očekávání neklesl.

Ministr Ťok nedávno přislíbil, že poplatek bude zrušen na úseku okolo Sokolova. To je ale podle starostů hloupost, protože další čtyři kilometry do krajského města by byly dál zpoplatněny. Bez poplatku se také jezdí kolem Chebu a na průtahu Karlovými Vary. Oficiální žádost o zrušení poplatku na celém úseku od Karlových Varů do Chebu už Karlovarský kraj na ministerstvo zaslal. Návrh je nyní v připomínkování meziresortní komise.

Zdroj: ČTK