V Británii dnes začíná stávka na 40.000 železničářů státní společnosti Network Rail a 13 dalších provozovatelů železnic. Stávka bude pokračovat ve čtvrtek a v sobotu. Dnes společně se železničáři hodlají stávkovat i zaměstnanci společnosti Transport for London (TfL), která provozuje londýnské metro. Jde o největší železniční stávku od roku 1989, píše web stanice BBC.

Stávka byla vyhlášena poté, co v pondělí selhalo jednání mezi zástupci železničních společností a svazem britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT). Odboráři požadují alespoň sedmiprocentní zvýšení mezd, které by vyvážilo zvýšené životní náklady. Zaměstnavatelé ale nabídli jen dvě procenta s možným navýšením o další procento, pokud budou odbory souhlasit s navrhovanými škrty a změnami v pracovních postupech.

Generální tajemník RMT Mick Lynch řekl BBC, že škrty ve výši čtyř miliard liber (asi 115 miliard korun) v rozpočtech železničních provozovatelů i londýnského dopravního podniku povedou k propouštění, zmrazování mezd i k nižším důchodům.

Ministr dopravy Grant Shapps poslancům řekl, že vláda už nemůže železničním odborům tolerovat způsob, kterým využívají své právo na stávku „bez ohledu na to, jak naruší práva ostatních“. Shapps dále uvedl, že řešením by byl zákon, který nařídí železničním společnostem zachovat základní stav zaměstnanců i během stávky.

Žádný zástupce vlády se neúčastnil jednání mezi zaměstnavateli a odbory. Stínová ministryně dopravy Louise Haighová označila vyjednávání za „švindl“, který vládní ministři předem předurčili k selhání, píše BBC.

Společnost Network Rail vyzvala cestující, aby jezdili vlakem jen v nejnutnějších případech, a vydala speciální jízdní řád platný do neděle, podle něhož bude v provozu asi 20 procent spojů. Železniční doprava bude omezená do konce týdne i mimo stávkové dny a očekávají se dopravní zácpy na silnicích.

Zdroj : ČTK