[quote]Elektronickou předplatní jízdenku na MHD si za první rok fungování koupilo v Brně 52.000 lidí, z toho 36.500 si pořídilo roční. Je to o 10.000 víc než ve dvou předchozích letech díky dotaci města. Úměrně tomu se však snížil počet cestujících se čtvrtletní a měsíční jízdenkou a celkové tržby z jízdného se drží na úrovni předchozích let, tedy kolem 970 milionů korun, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Jízdenku na platební kartě jako nosiči představil dopravní podnik jako první v Česku. S odvoláním na bankovní asociace uvedl, že s touto formou úhrady jízdného je i první v Evropě. Cestujícím od začátku letošního roku stačí jedna návštěva prodejního místa a každou další jízdenku už si mohou koupit přes internet.

Na spuštění systému se navázala i dotace města 1425 korun. Mohou ji i v příštím roce získat všichni, kdo si koupí roční nezlevněnou jízdenku za 4750 korun a mají trvalé bydliště v Brně. Město si od toho loni slibovalo vyšší zájem o MHD. Zároveň mělo levnější jízdné podnítit ty, kteří v Brně dlouhodobě bydlí, ale mají trvalé bydliště napsané jinde. Za letošní rok město vyplatilo peníze téměř 31.000 Brňanů, tedy téměř 44 milionů korun.

Jízdenku si lze koupit na webu brnopas.cz, na stejném místě lze zažádat i o dotaci. S novým systémem zatím nebyly žádné problémy. Revizoři jsou vybaveni čtečkami, které neumožňují dělat finanční transakce, pouze zkontrolují údaje o jízdence a jejím nositeli

Dopravnímu podniku se daří také prodávat stále více jednorázových SMS jízdenek, zájem o ně roste trvale od jejich zavedení v listopadu 2013. Loni v prosinci si ji koupilo do té doby rekordních 358.000 lidí, nyní se zájem blíží 400.000 za měsíc.

,,Dosavadní rekord za jeden den jsme zaznamenali letos 15. prosince, kdy se prodalo přes 20.000 SMS jízdenek,“ řekla Lukšová.

Zdroj: ČTK

DPP