Invoitix

[quote]Dopravní policii v České republice chybí asi 11 procent policistů. Slouží jich u ní přibližně 3300, tabulkových míst je asi o 400 víc, řekl dnes v Jihlavě novinářům ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. V Česku tak připadá na 100.000 obyvatel zhruba 31 dopravních policistů.[/quote]

Nováčci musí absolvovat odbornou přípravu v jihlavském pracovišti Vzdělávacího zařízení Praha, které se začalo specializovat právě na dopravní policisty. Roční kurz dnes zahájilo 23 nových dopravních policistů.

Základní odbornou přípravu mohli doposud nejen dopravní policisté absolvovat v Praze, Brně nebo Holešově. Jihlavské vzdělávací zařízení ji zajišťovalo do roku 2012. Od té doby poskytovalo jiné odborné kurzy v dopravě, například pro vedoucí dopravních inspektorátů nebo pro dopravní inženýry.

Nyní se policie rozhodla využít odborníky, které má v Jihlavě, a začít se specializovanou základní odbornou přípravu. Podle Martina Součka, ředitele Vzdělávacího zařízení Praha je to pilotní projekt, podobná specializovaná příprava by mohla v budoucnu vzniknout v Holešově, byla by určená pro cizineckou policii.

Základní odbornou přípravu musí absolvovat všichni policisté. Vzdělávají se v Praze, Brně, Jihlavě a Holešově. „Policie ČR má zhruba 40.000 policistů, přičemž přirozený odchod je asi 800. Když doplníme 800 policistů za rok, tak jsme nenabrali ani jednoho navíc,“ řekl Souček.

Podle údajů Evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2016 připadá v Česku 383 policistů na 100.000 obyvatel. Průměr v EU je 318 policistů. Rakousko má podle úřadu 333 policistů na 100.000 lidí, Slovensko 410 a třeba Itálie 453 policistů.

Podle Lercha je služba u dopravní policie náročná nejen kvůli rozsahu právních předpisů, ale i kvůli technice, kterou se musí nováčci naučit ovládat. Jejich nábor se daří zejména tam, kde je vyšší nezaměstnanost. Nejtěžší je získat nového policistu v Praze a Středočeském kraji. „Naopak na severní Moravě se nám daří úspěšně naplňovat stavy,“ řekl Lerch. Pomáhají podle něho náborové příspěvky i ukázky policejní práce pro středoškoláky a moderní technika, kterou policie pořizuje.

Odbornou přípravu by mělo ročně absolvovat asi 120 dopravních policistů. Jihlavské pracoviště sídlící v bývalém vojenském lazaretu z roku 1786 počítá během roku se čtyřmi nástupními termíny vždy pro třídu s maximálně 30 lidmi.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP