Zdroj: Pixabay.com
Invoitix

[quote]V České republice působí na dvě desítky motorkářských klubů označovaných zkratkou MC (motorcycle club), které mají dohromady několik set členů. Nejznámější jsou Hells Angels, kteří mají v tuzemsku zároveň největší vliv. Vyplývá to z informací klubů pro ČTK.[/quote]

Hells Angels slaví tento týden 70 let od svého založení. První buňka těchto „Pekelných andělů“ vznikla 17. března 1948 v kalifornské Fontaně (USA). V Česku vznikla pobočka Hells Angels na přelomu tisíciletí z motocyklového klubu Chopper Clan Bohemia, který fungoval již před tím. V současnosti v Česku existují čtyři pobočky Hells Angels: (HA) Praha, HA Nomads (Karlovy Vary), HA Ostrava a HA Zlín.

V Česku jsou Hells Angels považovaní za tzv. královský klub, který má hlavní slovo mezi všemi ostatními skupinami. Je také jediným z velké světové pětky (vedle Hells Angels do ní patří Bandidos, Mongols, Pagans či Outlaws) motorkářských gangů pocházejících z USA, který v tuzemsku aktivně působí. Lokální pobočka Outlaws se v tuzemsku sice objevila, ale kromě několika zpráv a aktualizovaného webu o sobě nedává příliš vědět.

Motorkářské kluby jsou uzavřený svět s vlastními pravidly. Jejich členové nosí na zádech nášivky se zkratkou MC a znakem a názvem klubu, tzv. barvy. Vedle toho se označují symbolem jednoho procenta, který odkazuje na dávný výrok Americké motocyklové asociace, že 99 procent motorkářů žije spořádaný život a dodržuje zákony. Na členství v MC klubu se čeká několik let.

K dalším známým tuzemským MC klubům patří například Enola Gay, Full of energy, Pegas Gang, Fighting storks, Pit Bulls, Warriors, Vipers, Astacus nebo Wild Horde. Vedle toho v Česku fungují kluby motorkářů, které nejsou součástí MC scény a nesmí se tak označovat, dále motocyklové kluby členů bezpečnostních sborů nebo kluby příznivců určité značky. Mezi ty patří například Jawa Klub Praha fungující od roku 1961 nebo Harley Club Praha, který letos slaví 90 let a je tak nejstarším fungujícím Harley-Davidson klubem na světě. V létě se v Praze uskuteční oslavy 115. výročí této americké značky motocyklů, na které má přijet 60.000 řidičů motorek a 40.000 dalších návštěvníků.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP