Zdroj: Pixabay.com

[quote]Do roku 2021 by měli mít řidiči v České republice k dispozici zhruba dvě desítky nových plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG) pro vozidla osobní i nákladní dopravy. Stát jejich vybudování podpoří z evropských dotací. ČTK to oznámilo ministerstvo dopravy. Dosud je v Česku v provozu 165 těchto stanic.[/quote]

,,V oblasti CNG plnících stanic pro osobní vozidla je na tom již Česká republika poměrně dobře, postrádáme však více CNG stanic, které by umožňovaly rovněž plnění vozidel nákladní dopravy. Tento dotační program by měl tento stav změnit,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Ministerstvo dopravy na projekty stavby CNG stanic uvolní z Operačního programu Doprava (OPD) až 50 milionů korun.

Národní akční plán čisté mobility, který byl schválen vládou v listopadu 2015, počítá s vybudováním 200 CNG plnicích stanic do roku 2020. Podle ministerstva by se měl tento cíl povést naplnit.

Vedle CNG plnicích stanic chce ministerstvo dopravy podpořit také výstavbu plnících stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) a vodík. Záměry ministerstva navazují na zahájenou podporu projektů, které jsou zaměřeny na výstavbu páteřní sítě rychlodobíjecích stanic a doplňkové sítě běžných dobíjecích stanic pro elektromobily. Celkem má ministerstvo na dotační program pro podporu infrastruktury pro alternativní paliva v operačním programu vyčleněno 1,2 miliardy korun.

Zájemci o podporu svého projektu mohou podávat své žádosti do 17. srpna letošního roku.

Zdroj: ČTK

DPP