[quote]V Evropské unii bude brzy nutné sjednat povinné ručení pro těžké a rychle jezdící elektrokoloběžky a další vozítka s motorem. EU však nebude požadovat pojištění u elektrokol, tam bude rozhodnutí na jednotlivých členských státech. Příslušnou revizi směrnice Evropské komise (EK) schválil Evropský parlament (EP), a norma tak brzy zamíří do jednotlivých zemí, které ji budou aplikovat do vlastních právních řádů.[/quote]

„My jsme si v Evropském parlamentu řekli, že se musíme podívat na to, co je nezbytně nutné z hlediska provozu na silnicích, co je nutné řešit v Bruselu a co si potom můžou řešit jednotlivé členské státy,“ řekla v rozhovoru s ČTK místopředsedkyně EP Dita Charanzová (za ANO), která je u směrnice zpravodajkou a vedla o ní jednání s Evropskou komisí.

Dlouho se podle ní hledala shoda na tom, zda by se nová pravidla měla vztahovat například na zahradní traktůrky nebo na elektrokola, které z předpisu nakonec vypadly. „Pro mě je důležité, že jsme udělali systém, který nezatěžuje navíc lidi, zvláště v době, kdy jsou elektrokola velmi populární. S ohledem na ochranu životního prostředí chceme lidi podnítit k tomu, aby využívali cyklistiku i ve městech,“ řekla Charanzová.

Povinné ručení nebude podle nového znění směrnice nutné sjednat u těch motorových vozidel, která váží pod 25 kilogramů a zároveň nedokážou vyvinout rychlost přes 25 kilometrů v hodině. Povinnost se tak nebude týkat většiny soukromých elektrokoloběžek. Povinné ručení pak nebude nutné ani u vozidel a vozítek těžších než 25 kilogramů, pokud však nedokážou překročit rychlost 14 kilometrů v hodině, což platí například pro téměř všechny zahradní traktůrky nebo pro pomocná vozítka pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Vyjednání této „magické formule“ se zástupci EK přitom podle Charanzové trvalo téměř rok.

Povinné pojištění u elektrokol mohou nově nařídit jen členské státy podle vlastního uvážení, a to se týká i velkých přepravních kol a tříkolek, u nichž dosud EU povinné ručení vyžadovala vzhledem k síle jejich motoru.

Účelem nové podoby směrnice je rovněž ulehčit obyvatelům EU žádosti o slevy na povinném ručení u pojišťoven v jiných členských státech. Podle Charanzové nebylo cílem sjednotit pravidla pro poskytování pojistných bonusů na povinné ručení v celé EU. Směrnice pouze hovoří o jednotném výpisu z řidičské historie, který následně posoudí pojišťovna v jiné členské zemi. „Blížíme se k tomu, že bude jednotný formulář, který si (pojišťovny) budou navzájem uznávat napříč Evropskou unií,“ řekla Charanzová.

Změny při rozpravě přivítala většina řečníků včetně českých europoslanců Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Kateřiny Konečné (KSČM), kteří vystoupili za své politické skupiny.

Evropská komise přistoupila k reformě směrnice o pojištění motorových vozidel po řadě smrtelných nehod z poslední doby. V červnu například v Paříži zemřela mladá Italka, kterou srazily dvě ženy jedoucí na elektrické koloběžce. Italka se po pádu uhodila do hlavy a utrpěla srdeční zástavu.

DPP