Projednávání kauzy nákupu letadel CASA bude dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 pokračovat výslechem dalších svědků. Soudkyně si předvolala mimo jiné některé bývalé ministry druhé vlády Mirka Topolánka – Petra Bendla, Martina Bursíka a senátorku Danielu Filipiovou. Obžalobě ze zneužití pravomoci čelí exministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Státní zástupce vyčítá Parkanové a Staňkovi to, že na cenu letounů nenechali zpracovat nezávislý posudek. Státu tak prý způsobili škodu 819 milionů korun. Ministerstvo obrany po obžalovaných tuto částku požaduje jako náhradu škody. Staněk vinu odmítl, Parkanová na jednání zatím nepřišla. Oběma hrozí až desetileté vězení.

O pořízení transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla Topolánkova vláda jednomyslně v dubnu 2009 – tedy v době, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Nákup byl kritizován jako předražený. Bendl byl tehdy ministrem dopravy za ODS, Bursík místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí za Stranu zelených a Filipiová měla na starosti zdravotnictví.

Kromě tehdejších ministrů má dnes vypovídat bývalý velitel letecké základny ve Kbelích Josef Bejdák a slovo by měl dostat i klíčový svědek obžaloby, pilot Karel Daňhel.

Zdroj: ČTK

DPP