Ve světovém leteckém provozu se loni zatoulalo, ztratilo nebo poničilo 36,1 milionu zavazadel. Problémy se tak vyskytly u 6,9 zavazadla na 1000 pasažérů, což znamená oproti předchozímu roku pokles o téměř devět procent, vyplývá z údajů poskytovatele leteckých služeb Sita.

Sedmasedmdesát procent zavazadel, které postihly problémy, dorazilo do cíle se zpožděním, 18 procent bylo poničeno nebo vypáčeno a pět procent bylo ukradeno nebo nadobro ztraceno. Většina problémů podle zprávy nastala u pasažérů, kteří museli na cestě do své destinace přestupovat.

Od „kufrového chaosu“ bezprostředně po koronavirové krizi, kdy se letiště potýkala s nedostatkem personálu a mnohá zavazadla uvázla na letištích, se ale situace zlepšila. Stále je ale potíží se zavazadly více než před pandemií. V roce 2019 potkalo problémy v celosvětovém průměru 5,9 zavazadla na 1000 cestujících, loni zmíněných 6,9. Evropa je na tom s podílem 10,6 problematického zavazadla na 1000 pasažérů hůře než Severní Amerika nebo Asie.

Trend je ale na celém světě jednoznačný. Zatímco celkový počet cestujících se od roku 2007 více než zdvojnásobil, podíl problémových zavazadel klesl o 63 procent. Sita předpokládá, že výsledky se ještě zlepší s další automatizací a ještě užší spoluprací leteckých přepravců a letišť.

Zdroj: ČTK

DPP