Regionální a městskou dopravu po celém Německu zastavila stávka za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Jediným německým regionem, kde doprava funguje bez problémů, je Bavorsko. V severoněmeckém Hamburku navíc po celý den pokračovala stávka pracovníků letiště, kvůli které muselo být několik letů odřeknuto.

Autobusy, metro a tramvaje se zastavily nad ránem. Na většině míst znovu vyjedou až v sobotu. V Berlíně se dopravní personál do práce vrátil už dopoledne. Podle berlínského dopravního podniku BVG je ale nutné počítat s problémy i po zbytek dne, zrušeny jsou totiž některé spoje mezi německým hlavním městem a sousední spolkovou zemí Braniborsko. V Berlíně naopak fungovala městská železnice S-Bahn, kterou provozují německé dráhy Deutsche Bahn (DB).

Ačkoli stávka byla ohlášená a dopravci o ní předem informovali, i tak dnes mnohé cestující zaskočila. V Berlíně lidé ráno přicházeli na tramvajové zastávky, kde se z odjezdových tabulí dozvěděli, že až do 10:00 žádné linky nepojedou.

Stávka narušila dopravu zhruba v 80 městech včetně těch největších, jako je Berlín, Drážďany, Stuttgart, Hamburk, Baden-Baden, Frankfurt nad Mohanem, Rostock, Hannover, Duisburg, Kolín nad Rýnem nebo Düsseldorf.

Bez problémů naopak vyjely dálkové a regionální vlaky DB, které nynější stávka odborů Verdi nezasáhla. Dráhy se nicméně také potýkaly s protesty, v pořadí čtvrtá stávka od listopadu organizovaná odborovým svazem strojvůdců GDL skončila v pondělí.

Školáci, kteří jsou odkázáni na dojíždění, dnes byli z vyučování omluveni. Řada lidí se rozhodla cestovat raději na kole či autem, ve městech tak byla znatelná hustší silniční doprava než obvykle. Německý autoklub ADAC řidičům doporučil, aby se před jízdou předem informovali o dopravní situaci ve městech.

Stávku se rozhodlo podpořit ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které na dnešek přichystalo akce, aby ukázalo, že MHD je lepší volba než auto. Luisa Neubauerová, která je tváří německého hnutí Fridays for Future, dnes na jedné z řady demonstrací prohlásila, že klimatické cíle je možné splnit jedině s lepší hromadnou dopravou, která se ale neobejde bez kvalitnějších sociálních podmínek zaměstnanců. „Klimatické cíle nelze splnit, pokud budeme ignorovat, za jakých podmínek lidé pracují,“ řekla.

Ve čtvrtek na všech velkých letištích s výjimkou Mnichova stávkovali bezpečnostní pracovníci. Zatímco ostatní letiště dnes obnovila provoz podle běžného letového řádu, na hamburském letišti protest pokračuje. Podle letiště jsou ale dopady na cestující omezené, odřeknuto bylo zatím jen několik spojů.

Zdroj: ČTK

DPP