Silhouette of drone flying above city at sunset
DPP

Po více než roce povinné registrace v Česku je v registru dronů více než 71.000 provozovatelů a pilotů bezpilotních systémů. Ve většině případů jde přitom o běžné soukromé uživatele. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký. Registrace provozovatelů a pilotů bezpilotních letadel nejběžněji nad 250 gramů či vybavených kamerou je povinná od konce roku 2020.

Současný počet zaregistrovaných tak už překonal 50.000 hranici, se kterou úřad při spuštění registru před 13 měsíci počítal. V registru je v současnosti přes 34.000 provozovatelů. Většina z nich jsou přitom podle ÚCL soukromé osoby. Firmy a další právnické osoby tvoří v seznamu jen lehce přes šest procent. Provozovatel po registraci získá unikátní identifikační číslo, kterým označí všechny své drony. V registru je dále více než 37.000 pilotů. Drtivá většina z nich má k pilotování základní oprávnění, 806 pilotů má pak vyšší způsobilost, která je opravňuje k řízení technicky náročnějších strojů.

Drony jsou v registru rozdělovány do tří kategorií – otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele. Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků. Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. V současnosti úřad eviduje 428 řízení o oprávnění k této kategorii. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Současné fungování registru se podle Hezkého ovšem dál vyvíjí. Jejich zavádění se uskutečňuje v rámci EU postupně. Jedním z nejvýznamnějších úkolů je podle něj například digitalizace jednotlivých procesů.

Provozovatelé a piloti letadel mohou s drony létat pouze ve vymezených prostorech. Ty mohou úřady za určitých podmínek regulovat.

Zdroj : ČTK