Radnice nizozemského přístavního města Rotterdamu ve středu oznámila, že nechá dočasně rozebrat historický most, aby pod ním mohla proplout obří jachta postavená pro amerického miliardáře Jeffa Bezose. Informovala o tom agentura AFP.

Luxusní jachta zakladatele internetového obchodu Amazon za 430 milionů eur (10,4 miliardy korun) je příliš velká na to, aby pod ikonickým výtahovým mostem Koningshavenbrug z roku 1878 proplula. Výrobce proto požádal, aby radnice nechala dočasně odmontovat jeho střední část, která je i při maximálním vyzdvižení pro loď příliš nízká.

„Je to jediný průchod k moři,“ řekla AFP mluvčí rotterdamské radnice a dodala, že náklady na tuto komplikovanou operaci ponese loďařská společnost. Jachta se staví v loděnicích v Alblasserdamu nedaleko Rotterdamu.

Město souhlasilo s demontáží technické památky lidově nazývané De Hef, přestože po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2017 slíbilo, že konstrukci již nikdy nerozmontuje. Ústupek radnice zdůvodnila hospodářským významem a pracovními příležitostmi, které stavba lodi poskytla. Ujistila, že po proplutí lodi bude most vrácen do současné podoby.

Zdroj  :ČTK