V severním Rumunsku se v neděli večer zřítil nejspíše vojenský průzkumný dron ruské výroby, který zřejmě přiletěl z Ukrajiny. Informovala o tom dnes rumunská média. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu by šlo o druhý známý případ, kdy se z ukrajinského bojiště dostal na území členské země NATO bezpilotní letoun.

Dron dopadl na dvůr domu v obci Dumitra v župě Bistritsa, místo havárie je vzdáleno několik desítek kilometrů od ukrajinsko-rumunské hranice. Incident nyní vyšetřuje policie a tajná služba SRI. Podle prvotních zjištění nebyl dron vybaven žádnými zbraněmi.

Server deníku Evenimentul Zilei s odvoláním na snímek dronu zveřejněný na sociálních sítích uvedl, že jde patrně o pozorovací bezpilotní letoun Orlan-10, který vyrábí petrohradské Centrum pro speciální technologie pro ruskou armádu. Podle zasahujících policistů měl na sobě nápisy v azbuce, patřit ale mohl jak ruské, tak ukrajinské armádě.

Minulý týden rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že nad severním Rumunskem několik minut letěl jiný dron, který zřejmě rovněž odstartoval na Ukrajině. Následně vlétl do Maďarska, aby nakonec havaroval u chorvatské metropole Záhřebu. Podle chorvatských úřadů byla na palubě letecká puma. Protiletadlová obrana stroj nezachytila, zřejmě proto, že letěl příliš nízko. Ani u tohoto bezpilotního letounu není jasné, zda jej vyslala ruská, nebo ukrajinská strana.

Zdroj  :ČTK

DPP