V systému univerzální vlakové jízdenky OneTicket se loni prodalo více než 2,5 milionu lístků, meziročně o 2,6 procenta více. Hodnota jízdenek vzrostla o 18,1 procenta, z téměř 264 milionů na více než 322 milionů korun. Na výsledku se nejvíce podílely letní měsíce. Vyplývá to z tiskové zprávy státního podniku Cendis, který systém jednotných jízdenek spravuje.

„V červnu 2023 poprvé padla hranice čtvrt milionu prodaných jízdenek za jediný měsíc a ten se tak zároveň stal nejúspěšnějším prodejním měsícem od počátku OneTicket,“ uvedl zástupce ředitele státního podniku Cendis Tomáš Tichý. Podle něj se přes systém OneTicket od jeho spuštění v prosinci 2020 prodalo přes 6,5 milionu jízdenek a prodeje podle něj dlouhodobě rostou.

Nejčastěji univerzální vlakovou jízdenku využívají cestující na trase Pardubice – Hradec Králové. Od spuštění systému si jízdenku na trati podle údajů podniku Cendis pořídilo téměř 48.000 cestujících. Druhou nejčastější trasou je Hradec Králové – Pardubice a třetí Děčín – Ústí nad Labem.

Nejoblíbenějším typem jízdenek OneTicket jsou od počátku provozu běžné jednosměrné jízdenky, kterých se přes systém prodalo 55 procent, zpátečních téměř 40 procent. K dispozici jsou také traťové a síťové jízdenky s různou délkou platnosti. Místenky si v systému OneTicket od jejich zavedení v červnu 2021 pořídila čtyři procenta cestujících.

Lidé si k jízdence už zhruba rok mohou dokoupit také doplatek pro psa nebo pro jízdní kolo. Ke konci loňského roku si příplatek za psa pořídili ve 13.000 případech a za kolo v 16.000.

Systém OneTicket se rozšířil i o nové služby účet rodina a účet firma, které zjednodušují nákup jízdenek rodinám a firmám. Umožňují zařazení jednotlivých účtů pod společnou skupinu a nabízejí tak možnost centrálně nakupovat jízdenky nebo hospodařit se svěřeným kreditem a kupovat si z něj jízdenky podle svého uvážení.

Univerzální jízdenku na českou železnici je možné koupit na webu, v mobilní aplikaci OneTicket, ve vlacích všech dopravců zapojených do systému a v jejich pokladnách. Do systému se zapojily České dráhy a společnosti RegioJet, Leo Express, Arriva, GW Train Regio, Die Länderbahn, AŽD Praha, KŽC Doprava, Railway Capital, MBM rail a Gepard Express.

Ze statistik státního podniku Cendis vyplývá, že nejvíce cestujících k nákupu využívá kamenných pokladen, zhruba 54 procent. Prostřednictvím e-shopu nebo mobilní aplikace nakupuje 22 procent, u průvodčích téměř 20 procent cestujících. Zbytek tvoří nákupy přes jízdenkové automaty ve vlacích nebo ve stanicích.

Zdroj: ČTK