AH-1 Viper

Společnost Bell Textron zahájila v texaském Amarillu výrobu prvního vrtulníku AH-1Z Viper pro českou armádu. Na prvním stroji UH-1Y Venom, které také Česko ze Spojených států nakupuje, začaly práce již loni v červnu. ČTK to dnes za firmu Bell sdělila Kateřina Fričová z agentury Best Communications.

Česko z USA kupuje takzvaný systém H-1, v jehož rámci dostane osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v listopadu 2019 v celkové ceně 14,6 miliardy Kč bez DPH.

Společnost Bell v současné době podle tiskové zprávy aktivně vyrábí vrtulník AH-1Z pro námořní pěchotu USA, Bahrajn a Českou republiku. Celkem má v programu H-1 vzniknout 217 letounů AH-1Z a 168 letounů UH-1Y.

„Nad rámec výroby vrtulníků H-1 vybuduje Bell také letecké výcvikové středisko pro Českou republiku. To je klíčové pro úspěšné začlenění nových strojů do stávající struktur místních ozbrojených sil,“ uvedla Fričová.

Zdroj : ČTK