[quote]Dnešní dodavatelský řetězec je fascinující oblastí s neuvěřitelně rychlým rozvojem. Proto je třeba mít kvalitní základnu odborných znalostí a neustále sledovat aktuální trendy. Jedině tak můžete zůstat na vrcholu tohoto odvětví. Václav Šulista představuje svou kariérní cestu od analytické chemie, přes Supply Chain Management ve švýcarské centrále Novartisu až po kariérní poradenství.[/quote]

Představte nám nejprve Vaše profesní zázemí?

Vystudoval jsem analytickou chemii na PřF UK a v únoru 1990 jsem se přestěhoval za manželkou do St. Gallenu ve východním Švýcarsku. Pracoval jsem na několika pozicích v oblasti kontroly a zajišťování kvality. Po postgraduálním kurzu galeniky na prestižní švýcarské univerzitě ETH jsem nastoupil na pozici manažera výroby. V roce 2009 jsem zastával vedoucí funkci ve vývojovém oddělení farmaceutické společnosti Novartis v Basileji, kde jsem řídil skupinu 55 lidí (výroba, skladování, distribuce a data management).

Jak Novartis pracoval s Vaším osobním rozvojem?

V té době vedení firmy v rámci reorganizace rozhodlo, že každý člen středního managementu musí mít potřebné vzdělání zakončené certifikátem, které by mu umožňovalo práci v dodavatelském řetězci. Jako chemik jsem samozřejmě netušil, co od této výzvy očekávat. A upřímně řečeno – ani jsem necítil žádnou zvláštní touhu po týdnu náročné práce o víkendech studovat stejně náročné materiály. Ovšem obsah kurzu organizace APICS a metodika práce našeho učitele Roba van Stratum pro mne byly okamžitým a velmi příjemným překvapením. Otevřel se mi díky tomu nový svět lidí přemýšlejících zcela jinak než chemik s akademickým vzděláním.

Co mi kurzy a mezinárodní certifikace APICS nejvíce daly?

Kurzy byly poučné, motivující a především mě dokonale připravily na nadcházející úkol – implementaci ERP. Jako vedoucí projektu skladování a distribuce jsem byl zodpovědný za zavedení SAP v našem oddělení. Bez CPIM a pozdějších kurzů CSCP bych neměl ani tušení, co mě při tom očekává. Díky novým znalostem získaným v kurzech se mi podařilo náročnou implementaci SAP úspěšně dokončit. Dalších pět let jsem v Novartisu strávil v oddělení řízení dodavatelského řetězce na pozici plánovače. Byl jsem zodpovědný za celé plánování několika značek s ročním obratem přes 1,2 miliardy švýcarských franků. Dohlížel jsem na vše od syntézy účinné látky až po konečnou výrobu, skladování a distribuci.

Co bylo dál?

Znalosti APICS mě nakonec dovedly k tomu, že jsem v roce 2013 spolu s mým bývalým učitelem Robem van Stratum založil firmu Supply Chain Education, která je zástupcem APICS v Česku. Do současnosti jsme proškolili více než 150 odborníků.

V roce 2018 jsem opustil zaměstnání a jako kariérní kouč radím profesionálům – zejména těm, kteří pracují v oblasti dodavatelského řetězce. Ve své každodenní praxi též vidím, jak velkou motivací pro moje zákazníky je firemní vzdělávání. https://cz.sulista.ch/Dom%C5%AF.html

Jak vidíte certifikaci dnes?

Certifikace APICS a znalosti terminologie spolu s praktickou zkušeností v oboru mi při mé práci umožňují být věrohodným partnerem mých klientů. Každé osobě pracující v dodavatelském řetězci nadále vřele doporučuji absolvovat alespoň jeden z certifikátů CPIM, CSCP nebo CLTD. Jsou totiž opravdu prestižní a uznávané na celém světě jako zlatý standard vzdělávání v této oblasti. Navíc jsou pro většinu firem základní podmínkou přijetí kandidáta na některou z pozic v oboru, což už samo o sobě svědčí o jejich velkém vlivu na budoucí absolventovu kariéru.

Zdroj : Supply Chain Management

DPP