Logistika o Vánocích jede na plné obrátky. Předvánoční nákupní horečka plní české e-shopy a sklady zbožím. To se však musí do Evropy a potažmo České republiky dopravit. A tak se v tomto období dálnice podobají známé vánoční reklamě s nekonečným kamionem, který veze oblíbené zboží do českých domácností. Málokdo si však uvědomí, že tato nadílka je zásluhou logistických firem a jejich profesionálních řidičů. Díky nim nám dárky pod stromeček stihnou dorazit včas. Vánoční pohodu samotných autodopravců však může zkazit problematická platební morálka odběratelů. Ti, kteří nám vezou vánoční dárky z druhého konce Evropy, za to tak často dostanou zaplaceno až v únoru.

 Smutná praxe je taková, že na proplacení svých faktur čekají malí a střední podnikatelé v logistice týdny až měsíce. To může komplikovat nejen jejich nejnabitější období, ale i další pracovní zakázky a tempo růstu podnikání. Zvlášť před Vánoci je můžou nepříjemně zarazit neproplacené faktury a nedostatek provozního kapitálu. Pak přichází nepříjemné řešení účtů, nebo nejistota, jak období překlenout do klidnějšího začátku dalšího roku. I tato situace však má své řešení. A práce do úmoru to být nemusí.

Sváteční oddych bez stresu a nezaplacených faktur

Moderní fintech služby dnes už nabízí spoustu možností, jak tyto překážky vyřešit. Jednou z nich je stabilizace cashflow prostřednictvím digitálního faktoringu. Třeba český startup 4Trans poskytuje tyto služby přímo pro malé a střední autodopravce. Právě oni si tak mohou s jejich službami oddechnout od starostí, jako je doba splatnosti a vymáhání nezaplacených faktur. Nahrané faktury totiž dokáže 4Trans proplatit obratem, a navíc je umí pojistit. To umožňuje firmám zapomenout na starosti s fakturami a plně se soustředit na rozvoj podnikání, třeba navazováním nových obchodních vztahů.

Pro segment autodopravy je standardní, že doba zaplacení faktur se neúměrně prodlužuje i ve vytížené předvánoční době. Data 4Trans mluví jasně: průměrná doba zaplacení je letos již o celých 10 dní delší než doba splatnosti. Časový rozdíl je aktuálně skoro dvojnásobkem hodnoty minulého roku a potvrzuje, že v rámci krize nejvíce trpí právě malí a střední podnikatelé, které 4Trans financuje. Díky faktoringu se však o zaplacení dlužných faktur v období svátků nemusí autodopravci vůbec starat. Krom toho si mohou prověřit odběratele před novými lednovými zakázkami, což jim přidává další vrstvu ochrany před příjmovými výkyvy.

Stabilizace po celý rok, nejen na Vánoce

V období ekonomické nejistoty jsou faktoringové služby výhodným řešením hromadících se problémů z nedostatku provozního kapitálu, který může způsobit stagnaci firmy v jejím nejvytíženějším období. Navíc se firma využitím faktoringu nijak nezadlužuje. Místo obav z nezaplacených vánočních zakázek se tak podnikatelé v logistice dostanou do situace, která jim naopak poskytne vhodné podmínky pro stabilní růst. Do nového roku a pracovních závazků kromě toho vykročí s jistotou, že jim silný partner poskytne potřebnou podporu nejen v rámci stabilizace cashflow.