DPP

[quote]Velký sál Reduty v Uherském Hradišti zaplní od pátku do neděle rozmanité modely vláčků a lokomotiv. Připomínají provoz na železnici v různých časových obdobích. ČTK to dnes řekl Milan Jiříkovský, místopředseda Klubu železničních modelářů Slovácko, jehož členové výstavu připravili ve spolupráci s uherskohradišťským Klubem kultury.[/quote]

Modely kolejiště zmenšené oproti skutečné velikosti v poměru 1:87 mají stanice, koleje s výhybkami a nechybí ani členitá krajina či oblíbené tunely. Vystaveny budou na ploše přesahující 200 metrů čtverečních.

„Žádné historické epoše se speciálně nevěnujeme. Návštěvníci tak uvidí parní, motorové i elektrické soupravy,“ uvedl Jiříkovský.

Část modelů si členové klubu vyrábějí sami, další musejí kupovat. Ceny motorových lokomotiv se zvukem začínají podle Jiříkovského na 6500 korunách, cena parních lokomotiv přesahuje 10.000 korun.

„Model osobního vagonu přijde na zhruba 1500 korun,“ uvedl Jiřikovský, který se vláčkům věnoval v dětství a znovu se k nim před časem vrátil.

Klub železničních modelářů Slovácko vznikl před devíti lety. Momentálně má 12 členů, nejmladšímu je 18 let.

Výstava s názvem Jede vláček kolejáček se v Redutě uskuteční už popáté. Přístupná bude od pátku do neděle, vždy od 9:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé činí 25 korun, děti zaplatí 15 korun. Jako vstupenky budou sloužit kopie někdejších kartonových jízdenek.

Zdroj: ČTK