S rychle rostoucí konkurencí v logistickém průmyslu chce každý poskytovatel nabídnout svým klientům ty nejlepší služby. Aby bylo dosaženo tohoto cíle, dochází k přeorientovávání logistických společností na automatizované IT systémy, které podporují procesy dodavatelského řetězce. Klienti chtějí zadat objednávku jedním kliknutím, sledovat zásilku na každém kroku a obdržet ji co nejdříve. K tomu chtějí zároveň aby jim byly neustále poskytovány kvalitní služby, aby byla minimalizována rizika a snižovány náklady.

Příkladem takto automatizované technologie pro poskytovatele logistických služeb je systém Track & Trace Visibility od společnosti AsstrA. Tato služba umožňuje klientům společnosti AsstrA získávat v reálném čase data přímo z kamionu převážejícího jejich náklad, jeho odhadovaný čas doručení (ETA) a další nabídku způsobů optimalizace interních procesů na základě těchto získaných informací. Dle prováděných analýz byla služba Track & Trace v roce 2019 oceněna na 2,2 miliardy USD s odhadovaným ročním přírůstkem 18 %.

Partneři dodavatelského řetězce nahrazují staromódní přístroje moderními sledovacími zařízeními, aby ušetřili svým zákazníkům zbytečné náklady. V případě, že je známa přesná poloha kamionu a odhadovaný čas doručení, je možné vhodně dopředu naplánovat proces naložení a vyložení zboží. Zaměstnanci skladu si mohou ke zvolené bráně na předpokládaný čas příjezdu připravit vhodné vysokozdvižné vozíky a další vybavení, zatímco je vůz stále na cestě. Klienti mohou, díky tomu, že dostávají v reálném čase informace o možných zpožděních, upravit své procesy tak, aby nedocházelo ke vzniku zbytečných nákladů.

V situacích, kdy je úložný prostor omezený nebo je potřeba, aby se náklad dostal na transportér v přesný čas, mohou být důsledky toho, že nejsou k dispozici přesné informace o poloze nebo harmonogramu pohybu nákladního automobilu, poměrně výrazné. Hodinové zdržení transportéru je velmi drahé a skladovací prostor bez dostatečné kapacity může odmítnout maloobchodníky s nadbytečnými zásobami. Proto neznat odhadovaný čas doručení zboží může vést k dramatickému nafouknutí nákladů v dodavatelskému řetězci, jejichž vzniku by se jinak dalo jednoduše zabránit pomocí sytému Track & Trace.

Za účelem uspokojení potřeb na trhu a požadavků zákazníků zahájila společnost AsstrA spolupráci se společností Shippeo, která je evropským poskytovatelem řešení pro zviditelnění dodavatelského řetězce. Výsledkem je, že proces dopravy je nyní pro zákazníky společnosti AsstrA transparentnější, mohou jednoduše sledovat všechny své nákladní zásilky po celou dobu doručování. Díky službě Track & Trace Visibility mají zákazníci přístup k datům o poloze nákladních vozidel v reálném čase, mohou přijímat automatická upozornění, když nákladní vozidla dosáhnou důležitých kontrolních bodů a znát jejich ETA na místech dodání.

V současné době je služba společnosti AsstrA Track & Trace Visibility k dispozici výhradně pro doručování zásilek skrze silniční dopravu, přičemž v blízké budoucnosti je plánována také podpora železniční a námořní dopravy. Další vylepšení systému umožní sledování zboží na stanicích a v přístavech během nakládky a vykládky.

„Našim cílem je schopnost předvídat neočekávané události. Místo toho, aby týmy ztrácely čas ověřováním, že vše probíhá podle plánu, mohou včas identifikovat nečekané výzvy a věnovat se hledání jejich řešení. V budoucnu systém sám, v případě potřeby, plán automaticky upraví. Například najde nový prostor pro vyložení nákladu, pokud původní není k dispozici. A samozřejmě odborníci společnosti AsstrA tento systém využijí k úspoře času a peněz díky optimalizaci skladových operací a plánování,“ dodává Vitali Eremenco, náměstek COO pro silniční nákladní dopravu společnosti AsstrA.

 

Zdroj  :AsstrA