Zdroj: PIxabay.com
Invoitix

[quote]Vláda projedná na svém středečním zasedání odpuštění části dluhu správy železniční dopravní cesty ve výši 705,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který pro jednání kabinetu zpracovalo ministerstvo dopravy. Správě železnic dluh zůstal po bývalé státní organizaci České dráhy. Podobnou účetní operaci, která je pouze formální a nemá na hospodaření společnosti vliv, schvaluje vláda každoročně.[/quote]

SŽDC dluhy zdědila při svém vzniku v lednu 2003. Celkové závazky z dlouhodobých úvěrových smluv tehdy činily přes 60 miliard korun. Peníze si půjčil stát na výstavbu železničních koridorů a obnovu vlaků Českých drah. Stát také peníze splácí, formálně však figurují v účetnictví SŽDC jako závazek vůči státnímu rozpočtu. Proto je vláda od roku 2005 každoročně umazává.

Pravidelné umořování dluhu je podle ministerstva dopravy nezbytné k tomu, aby mohla být SŽDC považována za bezdlužnou a mohla čerpat peníze z evropských fondů. Za předchozích deset let stát z dlužné částky podle ministerstva dopravy odmazal přes 54 miliard korun, vloni šlo o 1,3 miliardy korun. Splácení dlužné částky by mělo pokračovat do roku 2020.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP