[quote]Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v reakci na protest taxikářů ČTK řekl, že jde o nepříjemnou věc pro obyvatele Prahy. Vláda se ale podle něj tématem sdílené ekonomiky zabývá. Ministerstvo se zúčastní debaty, která se bude konat ve čtvrtek pod vedením koordinátora digitální agendy Ondřeje Malého na úřadu vlády. Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové má problém s taxikáři nebo ubytovací aplikací Airbnb řešit právě vláda.[/quote]

Účastníci čtvrteční schůzky mají připravit návrh možných řešení sporů a domluvit se na zapojení dotčených ministerstev.

,,Uvidíme, jaké z tohoto jednání vzejdou závěry,“ uvedl Havlíček.

Připomněl, že jeho úřad připravil právní analýzu tohoto problému a další resorty analyzují legislativu ve své působnosti.

Taxikáři, kteří pomalou jízdou blokují dopravu v okolí letiště, chtějí tlačit na instituce a zároveň dát lidem na vědomí, že služby typu Uber podle nich porušují zákony. Vadí jim zejména to, že za podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová ale ČTK sdělila, že Praha v tuto chvíli nevyužije svou zákonodárnou iniciativu v souvislosti s problémem sdílené ekonomiky. Praha podle ní nemůže vytvářet zákony pro celou republiku, návrh by podle ní měla udělat vláda či příslušné ministerstvo. Legislativní proces je navíc podle Krnáčové v případě, že zákon navrhne Praha, delší.

,,Už někdy před měsícem jsme zadali našim legislativcům, aby takový návrh prověřili. Město tu ale není od toho, aby suplovalo úlohu vlády. A i když to někdy může být správná cesta, tak ne v tomto případě,“ uvedla Krnáčová.

Náměstek pražské primátorky a Petr Dolínek na sociálních sítích uvedl, že hodlá navrhnout nahrazení taxametrů chytrými aplikacemi. Současně budou muset řidiči Uberu dodržovat podmínky jako taxikáři. Sdružení českých taxikářů zrušení taxametrů považuje za „nesmysl“, protože jsou spolehlivé a mobilní aplikace je podle nich nemohou nahradit.

Jakub Michálek míní, že v 21. století nedává smysl, aby musel mít taxametr řidič, který získává zákazníky přes aplikaci. Na druhou stranu je ale podle něj potřeba zajistit, aby Uber ze zisků v ČR řádně platil daně. Pro řidiče Uberu by měly platit i stejné bezpečnostní předpisy jako pro taxikáře.

,,Potřebujeme rychle aktualizovat zákony pro moderní dobu. Piráti na rozdíl od vlády otálet nebudou. Do 60 dnů od vstupu do sněmovny Piráti předloží návrh zákona, který problematiku digitálních platforem jako Uberu bude řešit,“ sdělil ČTK.

Uber je podle mluvčí Miroslavy Jozové připraven diskutovat o možných regulacích, které by byly ideální pro ČR. V evropských zemích se tato opatření liší. Někde jde o uvolnění pravidel pro všechny.

,,Nebo máte takovou lehkou licenci. To znamená, že klasické taxislužby mají klasické povinnosti jako doteď. Pro nové moderní digitální služby typu Uber platí jiná pravidla. Nemusí mít označené auto, mobilní aplikace je legitimní, počítá jízdné, nemusí mít zkoušky z místopisu. Taková pravila platí například ve Finsku,“ sdělila Jozová.

Expetri, které v září oslovila ČTK, se shodli na tom, že regulace takzvané sdílené ekonomiky, která spočívá v pronájmu, výměnách či sdílení majetku mezi lidmi, je pro uživatele velmi nepřehledná a obtížně vymahatelná.

Vláda nedávno představila analýzu sdílené ekonomiky. Vedle nových pravidel pro sdílené služby hodlá zjednodušit regulaci klasických oborů podnikání a upravit v tomto smyslu zákony. Úkolem vládního koordinátora Ondřeje Malého je do konce ledna přijít s plánem, jak pravidla fungování všech druhů podnikání zjednodušit a dostat do českých zákonů odvětví sdílené ekonomiky, kterou stát dosud nereguluje.

Zdroj: ČTK