[quote]Společnost DAKO-CZ z Třemošnice na Chrudimsku dodala do Bangkoku první dodávku brzdných systémů pro vozy metra. Do Thajska výrobce vlakových brzd exportuje díly pro 22 souprav. Hodnota zakázky je 22,5 milionu korun. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě generální ředitel firmy Ladislav Cheben.[/quote]

Třemošnická společnost spolupracuje s koncernem Siemens, který brzdy instaluje do čtyřvozových souprav. Brzdy firma již dodávala pro soupravy metra v Kuala Lumpuru, Rijádu, Oslu, Mnichově a Varšavě.

,,Aktuálně spolupracujeme na třech projektech, a to na projektech pro metro v Bangkoku, Sofii a Norimberku,“ dodal Cheben.

V hlavním městě Thajska žije 20 milionů obyvatel. Rozšířená zelená linka metra v Bangkoku bude přepravovat více než milion cestujících denně, jedna souprava pojme až 1490 lidí. Poslední dodávka brzd od DAKO-CZ je v plánu na podzim příštího roku.

Firma vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla, nákladní i osobní vozy, lokomotivy, příměstské jednotky i tramvaje. Výrobu uplatňuje na domácím trhu, ale i Evropské unii a mimo ni. Patenty a licence má vlastní.

Slévárna vznikla v Třemošnici v roce 1816, později byla i strojírnou. Brzdové systémy pro kolejová vozidla začal podnik vyrábět po deseti letech existence. Vlastní konstrukce brzd začala společnost dělat od 50. let. Firma loni utržila 905 milionů korun a mírně zvýšila tržby. Nezdaněný zisk loni činil 102 milionů korun proti předloňským 110 milionům korun.

Zdroj: ČTK