[quote]Vláda včera schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z informací na internetu Úřadu vlády. SFDI by měl příští rok hospodařit s 72,5 miliardy korun. Na výši peněz, které prostřednictvím fondu půjdou do výstavby a oprav dopravní infrastruktury, se kabinet dohodl již dříve, kdy projednával státní rozpočet.[/quote]

Z uvedených více než 72 miliard korun připadá 53,8 miliardy na národní peníze a zbylých 18,7 miliardy na dotace z programů EU. Nejvíc peněz půjde podle požadavků investorů na silniční infrastrukturu. Návrh na výstavbu a rekonstrukce silnic a dálnic počítá s dotací 29,5 miliardy korun, 21,8 miliardy má směřovat na rozvoj železniční infrastruktury a zhruba 1,2 miliardy na vodní cesty. Z menších kapitol návrh rozpočtu předpokládá například podporu financování výstavby cyklostezek ve výši 150 milionů Kč.

Proti letošní výši rozpočtu představuje aktuální návrh pro fond citelné omezení peněz. Letos fond hospodaří se zhruba 82 miliardami Kč. Poslední podoba vládního návrhu je ale i tak o zhruba 1,4 miliardy korun vyšší, než kolik činil předchozí návrh. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) tak nebudou napřesrok peníze pro všechny nově zahajované stavby. Původně požadoval, aby ministerstvo financí do fondu dopravy příští rok poslalo navíc dalších sedm miliard korun.

Zdroj: ČTK