IM000333.JPG

České dráhy mají kvůli zimnímu počasí opět problémy s elektrickými vlaky City Elephant, které obsluhují vytížené okolí Prahy. Od pondělního sněžení jezdí kvůli poruchám méně souprav než obvykle. Vlaky jsou proto zejména v dopravních špičkách přeplněné. ČTK to řekl mluvčí ČD Emanuel Vittek. Jak dlouho potíže potrvají, není podle mluvčího jasné. Stejná situace se odehrála letos v únoru, kdy zůstala stát zhruba třetina ze dvou set souprav. České dráhy tehdy avizovaly, že budou s výrobcem jednat o konstrukční změně souprav.

„Jedná se o tutéž závadu jako v minulosti, a to poruchu elektroinstalace, do které když napadne větší množství prachového sněhu, vnikají skrze výdechy chlazení drobné krystaly zmrzlé vody, které zde roztají a způsobí zkrat,“ vysvětlil mluvčí. České dráhy tak musí na pravidelné spoje posílat jen jednu, místo obvyklých dvou souprav vlaků. V praxi to znamená, že vyjedou vždy jen tři vagony místo běžných šesti. „Vlaky jsou hodně plné. Nemáme ale informaci, že by se cestující do vlaku nedostali a zůstávali na nádražích. Omlouváme se za snížený komfort cestování,“ řekl mluvčí.

České dráhy udělaly u souprav City Elephant úpravu sacích filtrů. „Bohužel uvedená změna není dostatečná. Na řešení celé situace dále pracujeme,“ doplnil Vittek

Pondělní sněžení vystřídal silný mráz, který bude podle meteorologů trvat i v dalších dnech. Mrazivé počasí dnes podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy žádné další komplikace na tratích nezpůsobil. Zamrzlé výhybky řešili dopoledne železničáři mezi Zadní Třebaní a Karlštejnem na trati z Prahy do Berouna. Několik desítek minut nejezdily vlaky mezi Poděbrady a Nymburkem.

Zdroj : ČTK