[quote]Na to, že se vozíčkáři při cestování vlakem potýkají s řadou překážek, dnes upozornil happening na pražském hlavním nádraží. Pořadatelé z neziskové organizace Asistence, která poskytuje sociální služby, apelují na vládu, aby se přihlásila k závazné koncepci odstranění bariér při cestování vlakem. Součástí iniciativy je petice, kterou dosud podepsalo několik tisíc lidí. České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v reakci poukázaly na vysoká procenta bezbariérových vlaků a nástupišť.[/quote]

Happeningu se zúčastnily tři desítky lidí, většinou vozíčkáři se svými asistenty. Společně sestavili nápis Vlakembezbariér.cz, jedna z účastnic držela transparent Cílem je, aby každý mohl přijít na nádraží a jet kam chce. Právě to podle ředitele Asistence Erika Čipery vozíčkáři v Česku nemohou. V současnosti si totiž musí nahlásit cesty vlakem s denním až dvoudenním předstihem. Ani to však není zárukou, že se pak cesta uskuteční.

Ředitel upozornil, že od roku 1989 byla bezbariérově upravena pouze čtvrtina nástupišť a nádražních budov v Česku. Cestování pak vedle bariérových vlaků na tratích handicapovaným ztěžují i často nefunkční nástupní plošiny. „Od lidí máme informace, že dvě až tři plošiny z pěti se porouchají,“ řekl. Vlak se pak podle něj buď zastaví, nebo jsou handicapovaní s vozíkem přenášeni ručně, což je nebezpečné.

České dráhy uvedly, že vypravují 4845 bezbariérových vlaků, což jsou dvě třetiny všech spojů. „Mnohé naše regionální i dálkové linky linky jsou dnes stoprocentně bezbariérové. Síť bezbariérových spojů se průběžně rozšiřuje,“ řekla ČTK mluvčí drah Gabriela Novotná. Nutnost objednávání handicapovaných 24 hodin předem je podle ní jednotný čas pro celou Evropu, který vychází z nařízení EU.

Správa železnic uvedla, že má bezbariérový přístup na nástupiště na 54 procentech nádraží, do roku 2025 to bude 72 procent stanic. V případě budov je na páteřních tratích bezbariérově přístupných 37 procent nádraží, v roce 2025 to bude téměř 45 procent. Ke sladění požadavků na bezbariérovost nádraží a na jejich potřebné úpravy slouží od loňského roku platforma pro setkávání zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, osobních dopravců a Správy železnic, dodala správa železnic.

O svých zkušenostech dnes mluvili také někteří handicapovaní. Eliška Morozová například popsala cestu k rodině, z Prahy do Písku, kdy dojede jen do Strakonic, kde na ní čekají příbuzní s autem. Karolína Chovancová řekla, že lépe se dá dojet pouze do krajských měst. Zdůraznila, že právě obtížná možnost cestování je pro handicapované omezující i při výběru zaměstnání. Další z účastníků pak porovnal zážitek, kdy jih Španělska vlakem díky bezbariérovým přístupům procestoval prakticky sám, zatímco tříhodinovou cestou na vesnici v Česku řešil týden.

Právě zjištění, že mnozí handicapovaní vlivem těchto komplikací od cestování upouští, podle Čipery podnítilo současnou aktivitu. „Chceme, aby vláda deklarovala, že chce bezbariérové cestování vlakem,“ zdůraznil. Právě vyjádření vlády a koncepce s termíny postupného odstraňování bariér podle něj v současnosti chybí. Uvedl, že jako poskytovatelé sociálních služeb vidí, že „nynější způsob nefunguje.“

Petici dosud podepsalo více než 3500 lidí. Podpis je možné připojit do konce března. Podle Čipery pak bude předána premiérovi premiérovi Andreji Babišovi.

 

Zdroj : ČTK