[quote]Bratislavský dopravní podnik (DPB) převzal první čtyři z celkového počtu 18 nových elektrobusů, které objednal u české společnosti SOR Libchavy. Zmiňovaná vozidla, která jsou první svého druhu v hromadné dopravě ve slovenské metropoli, DPB zařadí do provozu v pátek. Zbylé elektrobusy nasadí dopravce do června. Novinářům to dnes řekl generální ředitel DPB Milan Urban.[/quote]

,,Je to jeden z milníků v městské hromadné dopravě, stejně jako první tramvaj před 122 lety. I tam, kde nemáme žádná trakční vedení, jsme schopni zavést ekologickou dopravu,“ uvedl Urban.

Dodal, že dopravní prostředky na elektrický pohon, mezi které se řadí také tramvaje či trolejbusy, se podílejí na celkových přepravních výkonech DPB asi 30 procenty.

SOR Libchavy uspěl v loňském tendru DPB na dodávku elektrobusů, kontrakt v hodnotě 10,4 milionu eur (264 milionů korun) obě strany podepsaly v listopadu. DPB nákup financuje i z evropských fondů.

Dojezd elektrobusů na jedno dobití činí 160 kilometrů. Všechna vozidla budou mít také možnost průběžného nabíjení pomocí pantografu. Nízkopodlažní elektrobusy jsou plně klimatizovány a vybaveny připojením na internet. Podle Urbana obecně platí, že elektrické dopravní prostředky mají vyšší míru spolehlivosti než vozy na fosilní paliva.

SOR Libchavy v minulosti dodával do Bratislavy autobusy. Například loni v červnu firma uzavřela s DPB kontrakt na dodávku 60 nových autobusů za 17,25 milionu eur (přes 438 milionů Kč).

DPB v minulosti modernizoval i vozový park trolejbusů a tramvají. Tyto zakázky v přepočtu za několik miliard korun získala plzeňská Škoda Transportation a její dceřiná firma Škoda Electric.

Zdroj: ČTK