Tentokrát jsme si do rubriky Osobnosti pozvali ženu. A ne ženu ledajakou. Je jí Martina Šmídlová z firmy Šmídl Provozní Holding s.r.o., která již přes 20 let stojí ve vedení společnosti po boku svého otce. Společnost si zakládá na kontinuálním růstu, který patří mezi zásady společnosti.

Z původně rodinného podniku se firma rozrostla do holdingového uspořádání s deseti pobočkami a třemi velkými logistickými centry, ve kterých pracuje dohromady přes 800 zaměstnanců, a provozuje přes 500 vlastních vozidel. Kromě toho je společnost velmi aktivní v podpoře mimopodnikových aktivit ať již se jedná například o pomoc dětem nebo důraz na bezpečnost silničního provozu. I to byla kritéria, díky kterým Martina Šmídlová získala ocenění EY Podnikatel roku 2023 Pardubického kraje. Jak ona sama v rozhovoru uvádí, nebere tuto cenu jako svoji osobní, ale především jako ocenění práce celého týmu.

Vaším oborem je původně farmacie. Jak sama s nadsázkou říkáte, ve firmě vašeho otce jste před 20 lety po mateřské dovolené „tak trochu uvízla“. Dnes je vaše společnost ve svém oboru jedničkou mezi českými firmami bez zahraničního kapitálu. Z pohledu byznysu bylo tedy vaše „uvíznutí“ rozhodně úspěšné. Když se vy sama ohlédnete na těch více než 20 let zpátky. Jak byste je zhodnotila?
Obor farmacie mě skutečně bavil, hodně jsem díky této práci cestovala po světě, vzdělávala se. Přechod z farmacie k dopravě nebyl vůbec jednoduchý, jsou to naprosto odlišné obory, jiný svět. Musela jsem si doplnit spoustu znalostí, abych mohla uspět. Nejprve jsem se zabývala personalistikou, hlavně náborem řidičů, pak si převzala i obchod a marketing. Byla to dlouhá cesta, ale když se ohlédnu, byla to cesta zajímavá, pestrá, ale jak ráda říkám, byla to bezesporu moje největší „challenge“.

Začátkem roku jste získala ocenění EY Podnikatel roku 2023 Pardubického kraje. Co pro vás tento titul znamená?
Účast v soutěži nebyla jen oceněním pro mě a můj tým. Byla to příležitost se zastavit a bilancovat uplynulých 22 let ve společnosti Šmídl. Mojí osobní vizí je nejen kontinuální růst a úspěšnost společnosti ve finančních ukazatelích, ale i její společensky odpovědný přístup. Naše firma se zavazuje k podpoře regionu a svých zaměstnanců v jejich mimo-pracovních aktivitách, které mají vliv na život v rámci celé komunity. Myslím si, že tento podnikatelský postoj mi napomohl k vítězství.
Díky tomuto úspěchu jsem měla možnost se zúčastnit světového finále EY Podnikatel roku 2023 v Monte Carlu a setkat se s úspěšnými podnikateli z celého světa. Byl to neskutečný zážitek, nová motivace a skvělý pocit, že naše práce má velké uznání.

Jaké další úspěchy vaší společnosti byste ráda zmínila?
Chtěla bych zmínit dva hlavní úspěchy. Rok 2017, akvizice Nika Logistics, při které jsme se ze dne na den zdvojnásobili co do počtu vozových jednotek, zaměstnanců a obratu. Za dobu slučování se společnost hodně posunula, a to ve vazbě na masivní investice do vozového parku, infrastruktury budov (například nový servis v Hrochově Týnci) i technologií.
Určitě dalším úspěchem je mezigenerační předání, které se v našem holdingu rozhodně podařilo. Je to jedno z témat, které nyní rezonuje ve světě dopravy a logistiky, neboť většina zakladatelů je právě ve věku mého otce. A komplikované předávání může firmu hodně zpomalit.

Holdingová společnost Šmídl se za dobu své existence výrazně rozrostla. Na počátku měla zhruba 20 lidí, dnes má holding deset poboček a tři velká logistická centra, ve kterých pracuje dohromady přes 800 zaměstnanců, a provozuje přes 500 vlastních vozidel. Kontinuální růst máte dokonce v zásadách společnosti. Jaké jsou vaše další plány?
Když otec firmu zakládal, měl jasný cíl. V budoucnu provozovat alespoň 50 vlastních vozidel. V té době ještě netušil, že flotilu zdesetinásobí. Největší růst holdingu přišel v roce 2017, kdy došlo ke spojení dvou největších dopravně – logistických firem z regionu východních Čech.
Daří se nám držet finančně zdravou společnost, která má ambice dalšího růstu a je připravena na další akvizici. Průběžně rozšiřujeme portfolio našich služeb a také strukturu našich smluvních dopravců.

Udržet kontinuální růst v této turbulentní době není snadné. Jak se vám to daří?
Logistický trh je v současné době v útlumu, ale chceme být připraveni na zvýšenou poptávku, která musí zákonitě přijít.
Proto nepolevujeme v našich ambiciozních plánech. Nabíráme lidi, modernizujeme vozový park a zavádíme nové technologie. Cílem je maximálně spokojený zákazník, který nyní spíše „slyší na cenu“, ale věříme, že se situace na trhu opět otočí a kvalita a komplexnost nabídky bude znovu primárním klientským požadavkem.

Máte ambice i do zahraničí? Na jaké trhy byste chtěli směřovat?
V současné době nabízíme naše služby prakticky po celé západní Evropě, mezi našich 15 největších klientů patří nadnárodní firmy. Úvaha o pobočce v Německu již byla na pořadu dne, pak ale přišel covid-19….
Obchodní strategií je se posouvat blíže k našim zákazníkům, kteří mají své výrobní závody v Německu, Francii, Beneluxu, Itálii a Rakousku. Pokud bude otevření pobočky či kanceláře podmínkou spolupráce, budeme o tom znovu uvažovat.

Jaké všechny služby zákazníkům nabízíte? Máte v plánu nabídku vašich služeb dále rozšiřovat?
Naše společnost pokrývá celý rozsah služeb v oblasti vnitrostátního i mezinárodního transportu, logistiky a skladování zboží a dalších outsourcingových služeb v oboru. Zoptimalizujeme pro zákazníka proces od naskladnění zboží u výrobce, přebalení v našem logistickém centru až po dopravu na určené cílové místo k finálnímu naskladnění či prodeji. Díky našemu zkušenému týmu odborníků v oblasti logistiky a rozsáhlé flotile vozidel dokážeme pružně reagovat na jakýkoli požadavek.
Co se týká dceřiné společnosti NIKA, zde se kromě tuzemské a mezinárodní dopravy, spedice
a skladování zaměřujeme na zemní práce, přepravy sypkých hmot a nadrozměrné přepravy.
Kromě cisteren a „chlaďáků“ umíme nabídnout vše. V současné době se spíše zaměřujeme na optimalizaci přeprav, zlepšení přenosu dat mezi námi a klientem a zlepšení celého logistického řetězce než na cílení na úplně nové trhy.

Jedním z vašich cílů je snaha o co nejnižší uhlíkovou stopu…
Patříme k předním českým poskytovatelům dopravních služeb a v holdingu máme přes 500 klasických naftových vozidel. Jsme odpovědná firma. Dlouhodobě se zaměřujeme na ekologii a minimalizaci zbytečného plýtvání zdroji. Přispíváme ke snižování uhlíkové stopy a spotřeby pohonných hmot a energií. Vozidla měníme každé 4 roky, všechna splňují emisní třídu EURO 6. Bedlivě sledujeme dění kolem emisní třídy EURO 7, která přinese v této oblasti další zásadní změny a pravděpodobně značně urychlí rozvoj vozidel s alternativním pohonem. Máme praktickou zkušenost s jedním flotilovým vozidlem na LNG pohon. Cena LNG vzrostla od objednání vozidla pětinásobně.
Na druhou stranu pouze minimum klientů má zájem „připlatit“ za ekologický přístup v dopravě a logistice. Green Deal zatím přinesl jen nárůst nákladů v dopravě, který se však musí promítnout v konečném produktu či službě.

Vaše společnost se silně angažuje v mimopodnikových aktivitách. Jaké všechny oblasti podporujete?
Máme svůj interní charitativní systém, tzv. Umění podpory, v rámci kterého, kvartálně rozdáváme schválený budget finančních prostředků. Do tohoto projektu jsou zapojeni naši zaměstnanci, kteří projekty doporučují, podmínkou však je, že se musejí sami aktivně účastnit.
Na co jsem asi nejvíce hrdá je tradiční event Kamion vánočních dárků dětem, kdy v polovině prosince zabalíme a naložíme návěs plný dárků a rozjedeme se s ním do stacionářů, dětských domovů a azylových domů. Za vánočním kamionem stojí spousta organizace a úsilí, ale vždy si po skončení akce řekneme, že to mělo smysl. Minulý rok jsme oslavili 10., jubilejní, ročník.
Dále se zaměřujeme na podporu regionu a obecně podporu mládeže, organizujeme Rallye Šmídl jako součást podpory bezpečnosti na silnicích.

Martina Šmídlová vystudovala vysokou školu veterinární, kde získala titul MVDr. Poté začala pracovat v mikrobiologické laboratoři české farmaceutické společnosti.
Po návratu z Anglie, kde pracovala jako au pair a zdokonalovala svoji školní angličtinu, nastoupila do americké farmaceutické společnosti, kde prostupně v průběhu 8 let prošla několika obchodními pozicemi.
Od roku 2003 působí jako spolumajitelka a jednatelka společnosti Šmídl Provozní Holding s.r.o. a své odborné zkušenosti a manažerské dovednosti uplatňuje na pozici obchodní, personální a marketingové ředitelky. Aktivně se podílí na řadě charitativních projektů. Hovoří anglicky a rusky. Ve volném čase ráda cestuje a sportuje. Má dvě děti a žije v Žamberku.

Zdroj: Reliant

DPP