[quote]Výběr mýta na českých dálnicích a silnicích v lednu vzrostl meziročně o 12,6 procenta na téměř 1,07 miliardy korun. K růstu přispělo především letošní zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší. Informoval o tom dnes správce mýta, firma CzechToll. Nové sazby mýta prodražily dopravu nákladním společnostem a měly by letos navýšit výběry mýta na odhadovaných 12,6 miliardy Kč, což by bylo o 1,6 miliardy korun více než v předkrizovém roce 2019. Loni dopravci na mýtném zaplatili přes 11,5 miliardy Kč, což bylo meziročně o 5,24 procenta více.[/quote]

„Dopravci najeli po zpoplatněných komunikacích v lednu téměř 268 milionů kilometrů. Celkové mýtné vybrané na dálnicích dosáhlo 952 milionů korun, na silnicích první třídy pak CzechToll předepsal dopravcům k úhradě 115 milionů korun,“ uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Do mýtného systému bylo ke konci ledna zaregistrováno takřka 552.000 vozidel, ke kterým si dopravci vyzvedli 472.000 palubních jednotek.

O změnách sazeb mýta rozhodla vláda loni na podzim. Výše poplatků se nově počítá podle počtu náprav a hmotnosti vozidla, u znečištění pak je klíčová také emisní norma vozu. Poplatek tak stoupá spolu s vyšší váhou auta a vyšším počtem náprav, naopak se stoupající normou poplatek bude klesat, u vyšší emisní normy než EURO VI je poplatek nulový i pro vozidla nad 12 tun bez ohledu na počet náprav. Současně se změnou mýtných sazeb od letoška fungují novinky ve výpočtu slev na mýtném, o které mohou dopravci požádat.

Úpravy vychází z evropské legislativy a stát se jimi inspiroval například v Rakousku či Německu. Peníze z mýta navíc by podle ministerstva dopravy měly být určené pro omezení negativních dopadů silniční dopravy na obyvatele, kteří v okolí komunikací žijí. Typickým příkladem je výstavba protihlukových stěn.

Mýtný systém funguje na více než 2400 kilometrech dálnic a silnic první třídy. Od předloňského prosince provozuje nový satelitní systém společnost CzechToll. Vloni stát na mýtu vybral rekordních 11,5 miliardy korun, meziročně o 5,24 procenta více. K tomu přispělo především loňské rozšíření systému o 900 kilometrů. Do výběrů ovšem hlavně na jaře naopak negativně zasáhla koronavirová krize.

 

Zdroj : ČTK