Provoz na dálnici D1 v Bravanticích u Ostravy. Bravantice24.7.2017 Foto Ramík Drahoslav

Dopravci během srpna zaplatili na mýtných poplatcích 1,23 miliardy korun, meziročně to je o deset procent více. Rostl i počet mýtných transakcí, což je důsledek hlavně letního rozšíření mýta o 373 kilometrů. Podíl zahraničních vozů tvořil téměř polovinu. ČTK o tom dnes informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.

V loňském roce dopravci za mýto zaplatili rekordních téměř 14,2 miliardy korun. Za osm měsíců letošního roku stát na mýtu vybral téměř deset miliard korun.

Na výši vybraných poplatků se v srpnu výrazněji projevilo rozšíření mýta od 1. července. Do systému přibylo 373 nových kilometrů silnic první třídy, celkově je tak nyní zpoplatněno skoro 2860 kilometrů. Letos jde o druhé rozšíření mýta, když v únoru do systému přibylo zhruba 53 kilometrů.

Příjmy státu z mýtného by se měly po letošním rozšíření podle odhadů z loňska zvýšit přibližně o 400 milionů korun za rok. Přesný finanční přínos rozšíření zpoplatnění na další úseky silnic první třídy bude ovšem podle CzechTollu možné vyhodnotit až v dlouhodobém horizontu. „Provoz v letních měsících je ovlivněn dovolenými i červencovými svátky. Například na silnici I/20 mezi Pískem a Plzní jsme však v létě nezaznamenali zvýšení intenzity provozu nákladních automobilů, které by naznačovalo, že dříve objížděli dopravci tento zpoplatněný úsek po silnici I/22,“ uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Právě silnice I/22 mezi Pískem a Plzní nově od července patří do mýtného systému.

V srpnu se počet mýtných transakcí, tedy zaznamenaných průjezdů zpoplatněných úseků, zvýšil meziročně o 11 procent na 96 milionů.

Statistiky z mýtného systému zároveň potvrzují, že Česko je významnou tranzitní zemí Evropy. Podíl plátců mýtného ze zahraničí na celkovém výběru mýtného patří v České republice k nejvyšším v Evropě. V srpnu činil 49,4 procenta, v nichž byli zastoupeni dopravci z celkem 51 zemí světa. Dlouhodobě nejvíce zahraničních vozidel pochází z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska, v srpnu ovšem bylo možné na tuzemských dálnicích potkat také vozy z USA, Mongolska nebo Kyrgyzstánu.

Ke konci srpna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 712.000 vozů s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 173.000 vozidel má domácí registrační značky, zbylá auta mají registrační značky ze zahraničí. Počet palubních jednotek vydaných dopravcům dosáhl 574.000 kusů.

Zdroj : ČTK