Na českých silnicích jezdí aktuálně téměř 30 000 vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Ten oproti benzinovým či naftovým motorizacím nabízí nejen nižší provozní náklady, ale i emise. Plynová mobilita se prosazuje také v oblasti nákladní dopravy. Podíl vozů poháněných zkapalněným zemním plynem (LNG) se meziročně několikanásobně zvýšil a aktuálně je jich v tuzemsku registrováno již více než 120. Nabízejí dojezd kolem 1200 km a oproti běžným naftovým motorizacím neprodukují v podstatě žádné škodlivé emise oxidu síry, dusíku ani pevných částic. V oblasti těžké nákladní dopravy dnes neexistuje žádné jiné dostupné palivo, jež by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu a ekologického provozu.

Výběr z řady lehkých, středních užitkových a nákladních vozidel s pohonem na zemní plyn
představila na Dni plynové mobility společnost IVECO. „Touto technologií se zabýváme téměř 30 let a jako jediní v České republice nabízíme celou produktovou řadu s plynovým pohonem.
Nejpopulárnější dodávka na našem trhu IVECO Daily a vozidla střední řady IVECO Eurocargo jsou k dostání s pohonem na CNG. V oblasti těžké dopravy nabízíme model IVECO S-Way v kombinaci CNG a LNG. V případě pohonu na zkapalněný zemní plyn pak s nejdelším dojezdem na trhu, celých 1 600 km,“ řekl Miroslav Hnat, Alternative Propulsion Manager pro CZ a SK, a dodal: „I přes všeobecný nedostatek nových vozidel na trhu, nabízí IVECO svým zákazníkům ekologickou alternativu na LNG, a to s dodáním ještě v roce 2022.“

Na prodej tahačů a nákladních vozidel poháněných CNG a LNG se na českém trhu zaměřuje také společnost Volvo Trucks. „Soustředíme se především na BioLNG, v němž vidíme velký potenciál. Bohužel, současná situace na trhu zemního plynu není příznivá, ale věříme, že po uklidnění se dostane tato technologie opět do popředí zájmu našich zákazníků a bude konkurenceschopná oproti konvenčním palivům,“ informoval Vladimír Myslík, Competence Development Manager ve společnosti Volvo Group Czech Republic, která na akci představila tahač s pohonem na zkapalnělý zemní plyn Volvo FH LNG 4×2.

Společnost Toyota Central Europe-Czech přivezla na Den plynové mobility druhou generaci
svého vodíkové elektromobilu Mirai. „Hlavní hvězdou naší expozice je Toyota Mirai, první sériově vyráběný vodíkový vůz na světě. Jde o jeho druhou generaci, která je v prodeji už i na českém trhu. Vůz je v podstatě elektromobil, přičemž srdcem systému je soustava palivových článků, v níž se reakcí vodíku a kyslíku vyrábí elektřina pro pohon. Velkou výhodou je tankování v délce 3 až 5 minut a dojezd až 600 km,“ řekl Martin Peleška, ředitel Toyota Central Europe-Czech, a dodal: „Zájemci, kteří si nestihnou prohlédnout Toyotu Mirai v rámci Dnů plynové mobility, si ji mohou vyzkoušet během naší podzimní roadshow Beyond Zero. Ta probíhá od 7. září do 5. listopadu u všech našich autorizovaných partnerů a návštěvníci se zde kromě vodíku podrobněji seznámí také s hybridním, plug-in hybridním a elektrickým pohonem.“

Osobní vůz poháněný vodíkovým článkem předvedla návštěvníkům akce i společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai na český trh a distributorem vozů vzešlých z výrobního závodu HMMC ve slezských Nošovicích. „Hyundai NEXO je na českém trhu novinka, přestože se jedná o jeho už druhou generaci. Vůz jsme nechtěli nabídnout českým zákazníkům bez možnosti tankovat vodík. Tato podmínka však padla na konci června, kdy byla v Ostravě otevřena první veřejná vodíková stanice v Česku. Věříme, že s tím, jak budou v příštích letech přibývat další, poroste i zájem o tento druh pohonu, který může být rovnocennou alternativou k bateriovým elektromobilům,“ uvedl Marek Trešl, Product and Marketing Director ze společnosti Hyundai Motor Czech.

Kromě partnerů akce vystavily na Dni plynové mobility svůj vůz například také Pražské vodovody a kanalizace. K vidění byl konkrétně recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. Za jeho zapůjčení tímto ČPS děkuje.

Zdroj : ČPS