Invoitix

[quote]Evropským výrobcům železničního zabezpečovacího zařízení ETCS bude předsedat Vladimír Kampík z české společnosti AŽD Praha, který se stane předsedou Řídícího výboru evropského systému řízení železniční dopravy ERTMS. Jeho dvouletý mandát začne v lednu 2020. Dnes o tom informovala společnost AŽD Praha.[/quote]

Výbor sdružuje evropské výrobce systému traťové a palubní části nového zabezpečovače ETCS, což je automatický zabezpečovací systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků. Zařízení se postupně zavádí i v Česku.

„V rámci svého předsednického mandátu se zaměřím na komunikaci mezi výrobci ETCS, Evropskou komisí a zejména dopravci, kteří nyní nesou těžké břímě implementace palubní části ETCS do svých vozidel. Musíme také rychle napravit chyby našeho Národního implementačního plánu ERTMS, aby byl ve prospěch české železnice,“ uvedl po svém zvolení Kampík.

Výbor, jemuž bude Kampík předsedat, sdružuje společnosti jako Alstom, Bombardier, Siemens, Hitachi Rail, Thales, AŽD Praha, CAF, Mermec a ECM. Výbor komunikuje o podmínkách kolem ETCS napřímo s Evropskou komisí, zejména pak s koordinátorem Evropské komise pro ERTMS, a také se zástupci správců železniční infrastruktury a železničními společnostmi. Výbor také připomínkuje a následně prosazuje Evropský rozvojový plán ERTMS vydávaný Evropskou komisí.

Zabezpečovací systém je postupně zaváděn v celé Evropě, včetně Česka. Dosud je u nás systém pouze na úseku mezi Kolínem a Břeclaví, dopravci ho však nevyužívají. Správa železnic by letos měla začít s instalací systému ETCS na dalších pěti tratích. Náklady by se měly vyšplhat na 2,47 miliardy korun. Zařízení budou do svých vlaků instalovat i dopravci.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP