[quote]Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil schválit vládní novelu zákona o silniční dopravě, která má zjednodušit pravidla taxislužby ve prospěch alternativních dopravců. Výbor odmítl většinu vznesených pozměňovacích návrhů a podpořil pouze dva. Doporučil zmírnit postihy zprostředkovatelů taxislužby a podpořil návrh, aby jedno vozidlo mohlo využívat víc taxislužeb.[/quote]

„To, co poslanci na hospodářském výboru nově doporučili a co bylo odsouhlaseno, je možnost provozování vozidla taxislužby více dopravci,“ řekl České televizi a ČTK zpravodaj k novele Jan Bauer (ODS). Druhým doporučením výboru bylo zmírnění některých sankcí. Provozovatelé taxislužeb měli podle Bauera obavy, že ministerstvem původně navržené sankce jsou téměř likvidační. Zprostředkovatelům by podle vládní novely hrozil v krajním případě za některé přestupky až zákaz činnosti na tři roky.

Vládní novela počítá například s tím, že vozidla taxislužeb už nebudou muset mít povinně taxametr, ale postačí mobilní aplikace. Budou muset být vybaveny evidenční nálepkou, nikoli střešní svítilnou. Taxikáři navíc nebudou muset podstupovat zkoušky z místopisu. Sdružení českých taxikářů však zastává názor, že novela sníží profesionalitu řidičů, znevýhodní tradiční taxikáře a řidiče nebude možné kontrolovat.

Změny, které by podle vlády i opozice mohly vést k levnějším cenám taxislužby, se dotknou desetitisíců řidičů. Jen v Praze podle údajů magistrátu působí 9800 taxikářů, další skoro 3000 šoférů jezdí pro alternativní přepravce Uber a Bolt (dříve Taxify).

Klíčovou změnou v novele je zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by mohly využívat mobilní aplikace, které už nyní používají řidiči Uberu nebo Boltu.

Místo povinné střešní svítilny s nápisem TAXI budou muset být nově všechny taxíky označeny evidenční nálepkou, kterou bude vydávat místním dopravní úřad za zhruba 500 korun. Platilo by to ale pouze pro taxikáře, jejichž služby si zákazníci budou objednávat elektronicky. Střešní svítilnu tak budou nadále mít vozy taxi, které si lidé zastaví na ulici. Poslanec Leo Luzar (KSČM) chtěl vypustit z novely možnost, aby úřad vydával nálepku na žádost žadatele. Upozorňoval, že můžou nastat situace, kdy si ji zájemce vyzvedne, ale nebude ji používat, což by podle něj mohlo vést ke vzniku černého trhu s těmito nálepkami.

 

Zdroj : ČTK

DPP