Invoitix

[quote]Výdaje ministerstva dopravy by se v roce 2020 měly proti letošnímu roku snížit zhruba o 12 miliard na 60,2 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Návrh rozpočtu zahrnuje i výdaje na státní objednávky vlaků nebo náklady na slevy jízdného pro studenty a seniory v dopravě.[/quote]

Výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, jsou v návrhu ministerstva financí pro příští rok navrženy na 65,5 miliardy korun. Stát přitom počítá s navýšením příjmů z dálničních známek o dvě miliardy korun, roční kupony by totiž podle návrhu měly zdražit o 500 korun na 2000 korun. V dalších letech by měly vzrůst i příjmy z mýta. Dotace ze státního rozpočtu do fondu by se tak v příštím roce měly asi o 18 procent snížit na 29,8 miliardy Kč, v dalších letech by státní dotace měly ještě mírně klesnout. Rozpočet fondu se často dodatečně navyšuje například prostřednictvím rozpočtových rezerv. Letos SFDI investuje kolem 100 miliard korun.

Mezi zvláštními výdaji v kapitole ministerstva dopravy jsou zařazeny také výdaje na dálkovou železniční dopravu, kterou si stát objednává u dopravců. Ty by měly v příštím roce činit 3,1 miliardy korun. Oproti minulosti už některé objednávané linky budou vedle státních Českých drah provozovat také soukromí dopravci. Stát také počítá s fungováním slev na jízdném pro studenty a seniory, které zavedl od loňského září. Resort dopravy na ně dostane šest miliard korun. Za prvních sedm měsíců jejich platnosti stát zatím vyplatil dopravcům 3,2 miliardy korun.

Oproti letošnímu roku by se ministerstvu dopravy měly snížit výdaje na platy zaměstnanců. Ty by měly v příštím roce činit 512 milionů korun, což je o 25 milionů korun méně. Úřad by měl ušetřit zrušením 72 pracovních míst, z nichž část je v současnosti neobsazena. Kapitola ministerstva v příštím roce počítá s 914 zaměstnanci.

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným schodkem počítá i v letech 2021 a 2022. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále v rozpočtu počítá se zvýšením rodičovského přípěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o deset procent.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP