DPP

[citovat] Evropští výrobci elektrických kol vyzývají Evropskou komisi (EK) na levné dovozy těchto kol z Číny. Podle nich se čínská elektrická kola prodávají v unii za nepřiměřeně nízké ceny kvůli nesprávné finanční podpoře, uvedla agentura Reuters. Stížnost ke komisi předložila Evropský svaz výrobců jízdních kol EBMA. [/ Citát]

Čínští výrobci podle svazu zaplavují trh elektrickými koly za ceny, které jsou někdy nižší než výrobní náklady, protože dostávají podporu od státu. Komise musí do konce října rozhodnout o zahájení tohoto vyšetřování.

Takové vyšetřování byly další z řady vedoucích EU vůči dovozu z Číny, jako u dovozu solárních panelů nebo ocelí. Mohlo by také zvýšit obchodní napětí mezi EU a Pekingem, zejména při vyšetřování podpor poskytnutých čínským státem.

Není to poprvé, co mezi EU a Čínou schyluje k možným konfliktům kvůli jízdních kol. Minulý rok v prosinci EU EU obvinila Čínu, že zadržovala globální ekologickou obchodní smlouvu, protože trvala na tom, že jízdní kola budou zahrnuty mezi nezpracované ekologické produkty. Již v roce 1993 byla uložena antidumpingová cla na dovoz běžných jízdních kol z Číny do EU.

EBMA uvádí, že více než 430 000 elektrických jízdních kol z Číny v Evropské unii prodáno o 40 procent více než v předchozím roce. Podle odhadů má tento rok nárůst zhruba na 800.000. Generální tajemník EBMA Moreno Fioravanti dodal, že Evropané každoročně nakupují kolem 20 milionů jízdních kol, z toho deset procent tvoří elektrické kola. Do pěti let podílů elektrických jízdních kol mohl stoupnout na čtvrtinu.

Evropské firmy byly průkopníkem technologie pedálové pomoci, kterou využívají elektrické kola a minulý rok investovaly zhruba 1 miliardu eur (26 milionů korun), upozornil Fioravanti.

Číňané dostávají peníze od vlády a podpora má dopad na 30, 40 až 50 procent ceny produktu,“ řekl Fioravanti.

Zdroj: ČTK